Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni pamięci Marleny Zimnej i Włodzimierza Wysockiego rozpoczęte

Katarzyna Chybowska
Dotychczasowe festiwale pełne były muzyki i śpiewu
Dotychczasowe festiwale pełne były muzyki i śpiewu Radek Koleśnik
Rozpoczęły się pierwsze po odejściu Marleny Zimnej dni jej pamięci i Włodzimierza Wysockiego. Do Koszalina zjadą miłośnicy tego wielkiego rosyjskiego poety i aktora oraz przyjaciele twórczyni jego muzeum.

Przez 13 lat w Koszalinie odbywał się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim pn. Pasje według św. Włodzimierza. Jego główną organizatorką była Marlena Zimna, która po długiej chorobie zmarła w marcu tego roku, mając zaledwie 46 lat.

Jej przyjaciele nie pozwalają jednak, aby zaginęła pamięć o wielkim rosyjskim poecie, ale i o samej wielbicielce jego talentu. W tym roku po raz pierwszy organizują Dni pamięci Marleny Zimnej i Włodzimierza Wysockiego - Im do nieba się wzbić.

- Centrum Kultury 105 wzięło na siebie cały ciężar przygotowań od strony technicznej, za co serdecznie dziękuję, my zaś zajęliśmy się przygotowaniem programu oraz zaproszeniem gości - mówi Swietłana Bil, koordynatorka wydarzenia.

- Odzew ze świata był ogromny, nadal bowiem miłośnicy Wysockiego oraz przyjaciele Marleny chcą odwiedzać Koszalin. Niektórzy byli naprawdę przybici tym, że nie udało się im na czas pozyskać wiz. Dni pamięci zaczną się jutro i potrwają do niedzieli włącznie.

- Rozpoczniemy je liturgią świętą przywodzącą pamięć Marleny i Ingrid Zimnych w cerkwi prawosławnej przy ulicy Mickiewicza - informuje pani Swietłana.

- Następnego dnia spotykamy się w Domku Kata. W ten sposób wracamy do dawnych tradycji, bo wielu z nas jest emocjonalnie związanych z tym miejscem. Tam festiwal Marleny stawiał swe pierwsze kroki. W programie przewidziane są pokazy filmów o samej twórczyni festiwalu, Marlenie Zimnej, oraz pokaz zwycięskich obrazów Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim - Pasje według św. Włodzimierza.

- Ci, którzy ich nie widzieli, będą mogli teraz zobaczyć samą śmietankę festiwalową - dodaje koordynatorka.

- Będzie też można przy okazji zwiedzić wystawę fotografii, ostatnią zdobycz Marleny, oraz przegląd zdjęć festiwalowych z lat 2008-2015 przygotowaną przez Aleksandra Sverdlina z Izraela. Nie zabraknie też wspomnień o tej koszalińskiej pasjonatce. Pani Swietłana Bil będzie recytować nieznane dotąd wiersze Marleny Zimnej. Odbędą się też dwa koncerty. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

- Już złożyliśmy projekt do przyszłorocznego budżetu - dodaje pani Swietłana.

- Chcemy takie dni organizować co 2 lata. Nie częściej, bo trudno grać orkiestrze bez dyrygenta. Wola zmarłej Marleny była jasna: chciała, aby muzeum było dalej prowadzone przez jej ciotkę Krystynę Klemens, a po śmierci ciotki całość zbiorów związanych z Włodzimierzem Wysockim ma przejść w ręce miasta.

- Obecnie 3 wysockologów z Izraela, 3 z Rosji oraz Irina Cebula z Polski pracują nad opisem i katalogowaniem zbiorów znajdujących się w Muzeum Wysockiego. Prowadzą żmudną i jednocześnie bardzo ważną pracę nieodpłatnie. Dzięki pomocy Urzędu Miasta, mają oni zapewnione zakwaterowanie oraz zwrot kosztów podróży - podkreśla Swietłana Bil.

Program

28 października, prawosławna cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Mickiewicza 22
godz. 10: liturgia święta

29 października, Domek Kata, ul. Grodzka 3
godz. 11: w programie m.in. film pt. Marlena Zimna. Koszalin 2015 roku,
Stowarzyszenie Rakurs zaprasza na otwarcie wystawy nieznanych zdjęć Wysockiego, które w 2015 r. odnalazła Zimna;
nastąpi też otwarcie wystawy zdjęć z koszalińskich festiwali w latach 2008-2015 r.;
zostaną odczytane fragmenty listów Marleny Zimnej do Liona Nadela i Swietłany Bil,
odbędzie się pokaz filmów-zwycięzców Międzynarodowych Festiwali Dokumentalnych Filmów o Włodzimierzu Wysockim w latach 2008-2015 z Marleną Zimną w kadrze

godz. 18: koncert pamięci z udziałem przyjaciół - wykonawców pieśni Włodzimierza Wysockiego, którzy przybędą, by uczcić pamięć Marleny Zimnej.

30 października, Domek Kata, ul. Grodzka 3
godz. 11: w programie m.in. : wideomost: Z nami się łączą zagraniczni przyjaciele Marleny,
pokaz slideshow Swietłany Bil pamięci Marleny Zimnej,
pokaz filmu Włodzimierza Lewina z Ludmiłą Abramową pt. Mój Hamlet zrealizowanego na 75. rocznicę urodzin Wysockiego

godz. 18: finałowy koncert pamięci z udziałem grupy Projekt Volodia z Wrocławia oraz Mirosława Czyżykiewicza z Warszawy

Zobacz także Karlino: III Przegląd Piosenki Prawdziwej 2016

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto