MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby schłodzić psa w upał? 9 wskazówek, jak pomóc swojemu pupilowi w gorące dni

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Upały są uciążliwe nie tylko dla ludzi. Również psy mogą dotkliwie odczuwać skutki wysokich temperatur. Twój pupil dyszy i jest przegrzany? Pewnie zastanawiasz się, co zrobić, żeby psu było chłodniej. Przygotowaliśmy dla was – dla ciebie i twojego pieska – krótki poradnik na upały. Dzięki tym wskazówkom twój zwierzak łatwiej przetrwa gorące dni.

Spis treści

Co zrobić, gdy psu jest gorąco? Po tym poznasz, że pies jest przegrzany

Twój pies – podobnie jak ty – jest podatny na przegrzanie wraz ze wzrostem temperatury. Jak sobie z tym radzić? Musisz się nauczyć, jak reagować, obserwować i zauważać symptomy przegrzania oraz poznać sposoby, dzięki którym twój zwierzak będzie bezpieczny i zdrowy nawet w ekstremalnie ciepłych warunkach pogodowych.

Pamiętaj, że pies z długą sierścią latem prawdopodobnie będzie sobie radził gorzej niż pies krótkowłosy. Psy są w stanie ochłodzić się poprzez dyszenie i uwalnianie ciepła przez łapy. Dlaczego w ten sposób? Robią to, ponieważ nie są w stanie pocić się przez skórę w taki sam sposób jak ludzie.

Pomoc psu w utrzymaniu chłodu latem może zapobiec udarowi cieplnemu.
Pomoc psu w utrzymaniu chłodu latem może zapobiec udarowi cieplnemu. freepik

Nie dopuść do przegrzania psa. Może to doprowadzić do poważnego udaru cieplnego, które może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Nigdy też nie zostawiaj psa w samochodzie w upalny dzień. Może się to skończyć tragicznie.

Objawy udaru cieplnego u psa obejmują:

  • zapaść,

  • nadmierne dyszenie,

  • ślinienie się,

  • bardzo czerwone dziąsła,

  • chwianie,

  • skurcze,

  • wymioty,

  • biegunkę

  • otępienie,

  • dezorientację.

Jeżeli zauważysz te objawy, przenieś psa w chłodne miejsce, zmocz jego sierść chłodną wodą (ale nie lodowatą!) i natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Po pierwsze: dostosuj czas spacerów do temperatury

Długi spacer w słoneczny, gorący dzień może brzmieć kusząco, ale twój pies nie będzie zadowolony. Aby zapewnić swojemu pupilowi komfort podczas spacerów w upały, wyprowadzaj go tylko rano lub wieczorem. W ten sposób możesz zapobiec poparzeniu łap lub udarowi cieplnemu.

Gorące chodniki i asfalt mogą parzyć łapy i powodować silny ból, nawet podczas krótkich spacerów. Jeśli nie masz pewności, czy chodniki są zbyt gorące, przyłóż grzbiet swojej dłoni do ziemi na siedem sekund. Jeśli nie możesz jej utrzymać, oznacza to, że jest zbyt gorąco, aby wyprowadzać psa.

Po drugie: dbaj o nawodnienie

Podobnie jak ty, twój pies musi pić dużo wody podczas upałów, aby zapobiec odwodnieniu. Zawsze dbaj o zapewnienie swojemu pupilowi dużej ilości świeżej, czystej wody – zarówno w domu i w ogrodzie, jak i na spacerach. Warto się przygotować do upałów i mieć pod ręką wody wzbogacone elektrolitami. Kupisz je w większości sklepów z artykułami dla zwierząt.

Możesz zachęcić swojego psa do picia wody przez zabawę zraszaczami ogrodowymi czy robieniem lizaków lodowych. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w podróżną miskę na wodę lub przenośną butelkę. Dzięki temu twój pies będzie mógł się napić, gdy będzie poza domem. W razie braku takich gadżetów twój pies może się napić z twoich rąk.

Po trzecie: miej pod ręką wilgotne ręczniki

Psy chłodzą się od dołu do góry, dlatego ważne jest, aby ich łapy i brzuch nie były zbyt gorące. Rozłożenie wilgotnych ręczników lub koców, na których mogą się położyć, to prosty i skuteczny sposób na ochłodzenie psa w upale.

Wystarczy zmoczyć ręcznik zimną wodą i wykręcić jej nadmiar, a potem położyć w dowolnym miejscu w domu lub ogrodzie. Pamiętaj, aby regularnie ją moczyć, aby utrzymać efekt.

Po czwarte: zmocz swojego pupila

Zraszacz, płytki brodzik albo po prostu miska z wodą to świetny sposób, by odświeżyć swojego psa. Możecie się przy tym pobawić. Nie zostawiaj nigdy swojego pupila samego i zawsze obserwuj go podczas zabawy w pobliżu wody. Nie pozwalaj mu też pływać bez nadzoru.

W upalne dni możesz też po prostu wsadzić psiaka do wanny lub pod prysznic i zmoczyć go – przede wszystkim pamiętając o łapach i brzuchu. Nigdy jednak nie rób tego lodowatą wodą.

Po piąte: zadbaj o zacienione miejsce dla pupila

Jeżeli twój pies lubi bawić się w ogrodzie czy w parku, pamiętaj, aby zapewnić mu wiele zacienionych miejsc, w których może odpocząć z dala od słońca. Najlepszy cień dla psa to ten, który tworzą drzewa, bo pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Pamiętaj też, że pozycja cienia zmienia się w ciągu dnia – upewnij się, że twój pies zawsze ma zacienione miejsce.

Możesz nawet stworzyć strefę relaksu dla swojego psa w zacienionym miejscu, gdzie będzie miał legowisko, miskę z wodą, wilgotny ręcznik i ulubione zabawki. To może go zachęcić do trzymania się z dala od gorącego słońca.

Po szóste: mniej ruchu

Choć zazwyczaj zachęcamy do ruchu i jest to jak najbardziej wskazane także w przypadku piesków, to w ciepłe dni lepiej go ograniczyć. Zbyt duży wysiłek fizyczny może spowodować szybkie przegrzanie i odwodnienie psa. Zamiast biegania z psem wybierz spacer, a ćwiczenia zostaw na chłodniejsze dni.

Po siódme: dbaj o regularną pielęgnację

Dzięki pielęgnacji psa możesz mu pomóc w regulowaniu temperatury – szczególnie jeśli ma długą lub gęstą sierść. Bardzo ważne jest nie tylko regularne szczotkowanie psa, ale też bezpieczne (!) skracanie sierści. Nigdy nie gol psa. Może to sprawić, że będzie on podatny na oparzenia słoneczne. Weterynarz lub psi groomer doradzi ci, jak najlepiej obciąć twojego psa.

Po ósme: dbaj o cyrkulację chłodnego powietrza

Komfortowo chłodna temperatura w upały jest przyjemna nie tylko dla ciebie, ale też dla twojego psa. Możesz do tego użyć wentylatorów lub klimatyzacji. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji chłodnego powietrza zapobiegniesz nadmiernemu nagrzewaniu się psa. Twój pupil będzie miał bezpieczne miejsce, w którym będzie mógł się schronić, gdy zrobi mu się zbyt ciepło. Pamiętaj też o zasłonach lub żaluzjach, które również zminimalizują ilość ciepła wpadającego przez okna.

Po dziewiąte: stosuj krem przeciwsłoneczny przyjazny dla psów

Podobnie jak ludzie, psy również mogą cierpieć z powodu oparzeń słonecznych, jeśli nie będą odpowiednio chronione. Bardziej narażone są psy o krótkiej lub białej sierści z różowymi uszami, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, aby chronić je przed promieniami słonecznymi.

Nakładaj krem przeciwsłoneczny przeznaczony dla psów na wrażliwe obszary (nos, wargi, czubki uszu i brzuch). W wyborze odpowiedniego produktu pomoże ci twój weterynarz.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zrobić, żeby schłodzić psa w upał? 9 wskazówek, jak pomóc swojemu pupilowi w gorące dni - Strona Zdrowia

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto