Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Wiedzy i Nauki Cognitarium w Koszalinie coraz bliżej. Budowa będzie kosztować nawet 65 mln złotych

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
To będzie jedna z największych inwestycji w Koszalinie w ostatnich latach. Przy ul. Śniadeckich, między budynkami Politechniki Koszalińskiej, a halą widowiskowo-sportową, powstanie Centrum Wiedzy Cognitarium.

Zobacz także: Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 Politechniki Koszalińskiej

Politechnika Koszalińska otrzymała 39 500 000 zł dotacji celowej od Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację tej inwestycji. Całość kosztować ma jednak znacznie więcej, bo - wg wstępnych szacunków - nawet 65 milionów złotych (niespełna rok temu szacowano koszt budowy na około 53 mln zł). Budowa obiektu ma rozpocząć się na początku 2022 roku, a finalizację inwestycji zaplanowano na koniec 2024 roku. Nowoczesny obiekt finansowany ma być także z funduszy unijnych oraz źródeł własnych.

Cognitarium to regionalne Centrum Wiedzy i Nauki, które ma powstać na terenie należącym do Politechniki. Ma stać się nową siedzibą dla Biblioteki Głównej PK, uczelnianego archiwum i innych placówek. Przede wszystkim jednak ma być przestrzenią dla edukacji, popularyzacji nauki, wymiany doświadczeń. Będzie tu można realizować różne społeczne projekty. Znajdzie się w nim również miejsce dla galerii i kawiarni, a jedną z atrakcji ma być - umieszczone w holu wejściowym - Wahadło Foucaulta.

Wcześniej informowaliśmy, że trwa już opracowywanie szczegółowej koncepcji i planów budowlanych tego miejsca. - W marcu podpisaliśmy umowę z firma OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym. Ma rok na wykonanie projektu, stąd można zakładać, że przez ten czas powinniśmy załatwić wszelkie niezbędne formalności związane z pozwoleniem na budowę i finansowaniem - mówił na początku tego roku Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej.

Uczestnicy niedawnego spotkania (Paweł Szefernaker - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Piotr Jedliński - prezydent Koszalina, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK - rektor uczelni, dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, dr hab. Krzysztof Wasilewski oraz dr inż. Artur Wezgraj) zgodnie podkreślali, że Cognitarium będzie służyło mieszkańcom, podniesie atrakcyjność kształcenia na Politechnice oraz samego Koszalina. Że dzięki temu jeszcze więcej osób będzie chciało tu studiować i pozostać w regionie, wiążąc z nim swoją przyszłość.

Dużo mówiło się też o współpracy międzybibliotecznej i wymianie wiedzy. W przygotowaniu projektu Politechnika Koszalińska współpracowała z bibliotekami: Publiczną, Lekarską i Pedagogiczną w Koszalinie. - Istotą Centrum Wiedzy Cognitarium ma być wizualizacja zbiorów i ich udostępnienie za pomocą cyfrowych narzędzi. Dzięki temu wszyscy chętni uzyskają dostęp do dorobków naukowców. Ponadto, Cognitarium z pewnością przyczyni się do współuczestnictwa w doskonaleniu środowiska naukowego i zawodowego przez zapewnienie użytkownikom łatwego dostępu do zasobów, tworzenie przyjaznego środowiska pracy oraz dopasowane ono będzie do zmieniających się potrzeb użytkowników i pojawiających się wciąż coraz to nowszych możliwości technologicznych - zapewniają pomysłodawcy w oficjalnym komunikacie. - Bardzo chcemy wspierać społeczną misję uczelni. Obok kształcenia realizujemy projekty społeczne i gospodarcze nakierowane na nasze otoczenie. - dodała rektor uczelni prof. Danuta Zawadzka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto