Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biwak w lesie? Ognisko? Co wolno i gdzie? Interaktywna mapa

opr. redakcja
Zaczyna się okres wakacji, a co za tym idzie, wielu z nas ma ochotę po przebywać na łonie natury. Wśród pytań, które rodzą się w czasie biwakowania, są te dotyczące rozpalania ogniska, możliwości noclegu w lesie czy zbierania chrustu. Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć.

Ognisko w lesie?
Tu musimy sięgnąć po ustawę o lasach na terenach leśnych, śródleśnych, gdzie w art. 30 czytamy, że w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych”: np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.
Jak znaleźć takie miejsca? Wystarczy wejść na stronę nadleśnictwa, gdzie znajduje się interaktywna mapa z zaznaczonymi miejscami, w których wolno palić ogień. Możecie też zadzwonić do nadleśnictwa lub odwiedzić ich siedzibę i zapytać o wskazanie konkretnych miejsc.
Ognisko powinno też być odpowiednio zabezpieczone. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Warto też pamiętać, że jeśli sami przygotowujemy miejsce, powinniśmy odsłonić ziemię i otoczyć miejsce ogniska kamieniami.
Uwaga!
Nie można zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko w lesie, chyba że otrzymaliście zgodę leśniczego.

Co z namiotem?
Zapach drzew, świergot ptaków — to tylko niektóre z rzeczy kuszących nas do biwakowania w lesie. Jak się okazuje, rozbicie namiotu jest możliwe w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego, a poza nimi jest prawnie zabronione. Oprócz istniejących tzw. miejsc biwakowania, pól biwakowych i kempingów, gdzie biwakowanie jest legalne, pod koniec 2019 r. wyznaczono dodatkowo 41 obszarów pilotażowych dla osób uprawiających takie aktywności jak bushcraft czy surwiwal.
Więcej informacji na temat pilotażu oraz regulamin tych miejsc można uzyskać tu: las.gov.plWarto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników www.czaswlas.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto