Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezdomy z Koszalina: "Na mojej działce jest wszystko, czego trzeba do życia"

Kar.
Kar.
Czy musi dochodzić do śmierci w tzw. osłonie śmietnikowej lub ciężkich poparzeń bezdomnych? Do do takich wydarzeń dochodziło ostatnio w Koszalinie, w jednym z przypadków przyczyną nieszczęścia był alkohol.

Nie można tego ukrywać - bezdomni piją. Piją, aby na chwilę zapomnieć o tym, co ich spotkało – pijąc staczają się coraz bardziej na dno. Ci, którzy wpadli w ten nałóg, z daleka omijają koszalińskie przytulisko, koczując gdzie się da. Klatki schodowe, prymitywne obozowiska, pustostany… To tu starają się przetrwać zimę - najgorszy dla nich okres.

Bezdomni nie są święci – dochodzi między nimi do bójek, które zwykle pozostawiają nie tylko siniaki!

Ostatnio rozmawiałem z kimś, kto spadł na na samo dno - spotkałem go po kilkunastu latach, widziałem, jak powoli wnika w środowisko bezdomnych, bo mieszkanie stracił po rozwodzie. Bardzo szybko zaakceptował to, co się stało, przestał o siebie dbać, zapomnienia szukał w alkoholu. Tak funkcjonuje do chwili obecnej: mieszka jako "sublokator" w jednym z mieszkań w budynku socjalnym. - Nie ma nic za darmo - mówi. - Za to, że pozwalają mi tam mieszkać, muszę im kupić coś mocniejszego do picia. Dlatego żebrzę pod sklepami i kiedy uzbieram pewną kwotę, kupuję najtańszy alkohol. Potem zanoszę go mojemu gospodarzowi. Bez flaszki nie mam tam po co wracać .

Patologia: wyzysk słabszej osoby przez silniejszą, będącą trochę wyżej w hierarchii, tylko dlatego, że ma dach nad głową. W tym zaklętym kręgu, jak w stadzie szczurów, wygrywa najsilniejszy osobnik.
Bezwolni, zobojętniali, stają się niewolnikami tych silniejszych. Tu rządzi prawo pięści. Za potulność są nagradzani czymś do jedzenia i łykiem czegoś mocniejszego. Albo posłuszeństwo, albo samotna śmierć na śmietniku.
Bezdomny wyrzucony poza grupę takich samych jak on ludzi, którym w życiu się nie udało, sam sobie nie poradzi, szczególnie zimą.

Mój rozmówca korzysta z pomocy Caritasu, gdzie może zmienić bieliznę, ubranie. Nie chce korzystać z pomocy koszalińskiego schroniska dla bezdomnych. Tacy jak on nie mogą liczyć na pomoc socjalną – pozostaje żebranie, a kiedy umrą... pogrzeb na koszt miasta.

Natomiast z pomocy socjalnej mogą skorzystać osoby bezdomne zamieszkujące działkowe altanki. Do takich ludzi może dotrzeć z pomocą pracownik socjalny znający miejsca na działkach, gdzie bezdomni zamieszkują. Bezdomni z działek mieszkają w budynkach nieprzystosowanych do całorocznego użytkowania.

W sprawie pomocy osobom bezdomnym skontaktowałem się z koszalińskim MOPS-em oraz z prezesem PCK. Niestety, koszaliński oddział PCK nie odpowiedział na wysłany mail. Cytując pewne przysłowie: "za wysokie progi na moje nogi".

Za to pani zastępca dyrektora MOPS Koszalin okazała się osobą skłonną do współpracy, wyznaczając pracownika, wraz z którym udaliśmy się tam, gdzie przebywają "działkowicze".
To jedna z lepiej funkcjonujących grup wśród koszalińskich bezdomnych – zapewnili sobie dach nad głową i pewną niezależność.

Bezdomni z działek
Wraz z pracownikiem socjalnym odwiedzamy mieszkańców jednej z altanek. Wita nas groźnie wyglądający pies, który pilnuje dobytku. Wchodzimy na teren posesji i rozmawiamy z panem Jankiem, który mieszka tu od dwóch lat. - Mam światło, mam opał, czego mi więcej trzeba do szczęścia? Obok altany stoi szklarnia – tu hoduję pomidory.
Mieszka tutaj z partnerką. Korzysta z zasiłku wypłacanego przez MOPS, wkrótce będzie miał emeryturę – o to zadbał opiekujący się nim pracownik. Pan Janek jest w stałym kontakcie telefonicznym ze swoim opiekunem.

Lokator altany nie chce mieszkania socjalnego, nie chce też do schroniska. - Tu mi jest dobrze mówi, mam wszystko, czego potrzeba mi do życia.

Wielu lokatorów działkowych altanek, pomimo wczesnej pory, jest nieobecna. – Są w mieście i załatwia ją swoje sprawy - mówi pracownik socjalny .

Ci ludzie nie umieją żyć inaczej: lata bezdomności zrobiły swoje, nie umieliby funkcjonować w normalnym społeczeństwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto