Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BaRockowa Noc Muzeów 2018 w Koszalinie. Dobra zabawa i spotkanie ze sztuką

Katarzyna Chybowska
Radek Koleśnik
Noc Muzeów w Koszalinie zapowiada się bardzo ciekawie. Hasłem przewodnim jest: BaRockowa Noc. Warto się na nią wybrać, bo czeka na nas sporo niespodzianek, w tym również nowe punkty na mapie muzealnych atrakcji.

Warto też zajrzeć do miejsc dobrze znanych ze wcześniejszych edycji. W Fabryce Kolor Plusz, jak co roku, będzie można zobaczyć od początku do końca jak produkuje się ulubione pluszaki. To też okazja do zobaczenia kolekcji oryginalnych makiet, lalek filmowych oraz scenografii do bajek animowanych dla dzieci, przygotowywanych w legendarnej polskiej wytwórni filmowej „Se-Ma-For”.

Jednym z muzeów, które angażuje się od początku w organizacje Nocy, jest Muzeum Wody działające przy Miejskich Wodociągach i Kanalizacji w Koszalinie.

Do tradycji przeszła już coroczna degustacja kranówki. Sporo ciekawych atrakcji przygotował Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. W budynkach J i E kampusy przy ul. Racławickiej będzie sporo wykładów oraz warsztatów pod wspólnym hasłem: Festiwal Designu.

Wśród prowadzących zajęcia będzie m.in. uczestniczka programu Project Runway Sara Betkier.

Po raz pierwszy na własną rękę będzie działać Koszalińska Kompania Rycerska, która do tej pory pojawiała się na dziedzińcach Muzeum w Koszalinie lub Archiwum Koszalińskiego. Tym razem rycerze będą prowadzić ciekawe warsztaty oraz pokazy walki w Klubie Wojskowym przy ul. 4 Marca 2.

To okazja do zobaczenia prawdziwych zbroi i innych ubiorów z dawnych epok. Nadal nowości Od ubiegłego roku w Koszalinie działa Muzeum Piwowarstwa przy Minibrowarze Kowal. Ich zbiory ciągle się powiększają.

- Ostatnio do naszej kolekcji trafiła rzeźba przedstawiająca założyciela koszalińskich browarów akcyjnych - poinformował na konferencji poświęconej Nocy w Muzeum Przemysław Lis, drugi piwowar w Minibrowarze Kowal.

- Z okazji pierwszych urodzin naszego muzeum razem z kolegą uwarzyliśmy nowe Piwo Muzealne. Jest to pierwsze w naszej historii piwo w stylu maibock, czyli majowy koźlak. Jest to jasne mocne piwo dolnej fermentacji. Zapraszamy na degustację, będzie dostępna również wersja butelkowa piwa muzealnego.

Również Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjnego „Odkrywcy” zaprasza do Saloniku Historycznego mieszczącego się w bunkrze pod hotelem Gromada gdzie, prócz stałych ekspozycji, będzie można będzie również wejść do okopu z okresu Wielkiej Wojny i obejrzeć stanowisko MG 08.Pojawią się tam również dwie grypy rekonstrukcyjne GRH Gryf i BSMH Perun.

Noc Muzeów 2017 w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nowe punkty na mapie

W tym roku do obchodów Nocy Muzeów przyłączyły się trzy nowe miejsca. Działająca od kilku miesięcy Kawiarnia Między Kartkami, zaprasza na koncert duetu Lucy&Tom.

Czynne będzie również Obserwatorium Astronomiczne, oraz Galeria N Związku Nauczycielstwa Polskiego Odział Koszalin.

Atrakcje na dziedzińcu

Centrum Nocy w Muzeum będzie w Muzeum przy ul. Młyńskiej. Oprócz zwiedzania sal wystawowych z muzealnikami, czeka na nas również wiele innych atrakcji. Warto zajrzeć do tzw. „Strefy selfie” gdzie będzie można zrobić sobie zdjęcie z tłem tematycznie związanym z motywem nocy.

Będziemy mogli wcielić się w muzyka rockowego, przebrać się w „ubranie” sprzed kilku stuleci czy zrobić pamiątkową fotografię w tle barokowej martwej natury. Dla dzieci przygotowane będą zajęcia edukacyjne pt. Barokowe wynalazki.

Odbędzie się też konkurs „Hejnał na rockowo”, czyli interpretacje koszalińskiego hymnu. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie do 18 maja, pod numerem 94 343 20 11. Do wygrania 500 zł oraz najnowsza gra planszowa Muzeum w Koszalinie.

Nie zabraknie też Nocy Muzeów w wersji archiwalnej. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem: „Pomorskie inspiracje historyczne obrazem wyrażone” i będzie związana z tym jakie związki ma historia ze sztuką. Archiwum Państwowe z tej okazji przygotowało kilka wystaw: Widoki miast pomorskich w rysunkach Stanisława Mrowińskiego, Pomorze Zachodnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. w fotografii Tadeusza Białeckiego, Wystawa pocztówek z Pomorza Zachodniego z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie oraz Koszalin 1945.

Odbędzie się również spotkanie z gościem specjalnym -Ireną Rychły-Mrowińską, kustoszką spuścizny po Stanisławie Mrowińskim, wybitnym poznańskim rysowniku, ilustratorze i karykaturzyście, który w latach sześćdziesiątych zakochał się w miastach i miasteczkach Pomorza. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 w Czytelni Akt.

MZK dowiezie na miejsce

Bezpłatne autobusy wprowadziło MZK:
Linia czerwona: godz. 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa), Połczyńska - kościół św. Gertrudy (na żądanie), Łużycka01 - Lokomotywownia KKW, Samochodówka 02 - Obserwatorium Astronomiczne, Gnieźnieńska - Muzeum Komunikacji Miejskiej, Plastyk, J. Piłsudskiego - Hufiec ZHP, Kościuszki 02 - Radio Koszalin, Os. Morskie 02 - Galeria Klubu Bałtyk, Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa)

Linia czerwona: godz. 22.30 ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa), Połczyńska - kościół św. Gertrudy (na żądanie), Łużycka01 - Lokomotywownia KKW, Samochodówka 02 - Obserwatorium Astronomiczne , J. Piłsudskiego - Hufiec ZHP, Kościuszki 02 - Radio Koszalin, Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa)

Linia zielona: godz. 18, 19, 20, 21, 22 ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa), Dworzec PKP 01, Dworzec PKP 02. Rynek Staromiejski , Ck105 02, Wojska Polskiego - Muzeum Wody (na żądanie), Wojska Polskiego - Muzeum Obrony Przeciwlotniczej (brama wjazdowa), Jednostka Wojskowa 01, Zielona 02, Krawiecka - Małe Muzeum - Fabryka Zabawek Kolor Plusz, Ruszczyca Galeria N (na żądanie), Moniuszki 01, Clausiusa 01, ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa)

Linia zielona: godz. 23 ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie (brama wjazdowa), Dworzec PKP 01, Dworzec PKP 02. Rynek Staromiejski, Wojska Polskiego - Muzeum Obrony Przeciwlotniczej (brama wjazdowa), Jednostka Wojskowa 01, Ruszczyca Galeria N (na żądanie), ul. Dąbrowskiego - Muzeum w Koszalinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto