Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7. Regionalny Kongres Kobiet w Koszalinie: wyróżnienia i zobowiązania

Joanna Krężelewska
Sobotni Kongres Kobiet rozpoczął się od rozstrzygnięcia konkursu Kobieta Regionu Koszalińskiego 2019 i podpisania Karty Różnorodności.

Nagrody w konkursie przyznane zostały w trzech kategoriach. Za działalność społeczną wyróżniona została Aleksandra Kowalska, za działalność w sferze administracji publicznej statuetkę otrzymała Marzena Drzewucka, w kategorii biznes nagrodzona została Lidia Cesarz. Kapituła konkursu przyznała też nagrodę specjalną „Równość i różnorodność” dla mężczyzny wspierającego kobiety. Otrzymał ją Dariusz Pawlikowski, dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Po oficjalnym otwarciu 7. Regionalnego Kongresu Kobiet Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina oraz Tomasz Czuczak, sekretarz miasta, podpisali Kartę Różnorodności. To zobowiązanie do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i podejmowania działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności.

- Z wielką przyjemnością po raz kolejny biorę udział w Kongresie, bo szczególnie bliska jest mi jego idea – podkreślił Przemysław Krzyżanowski. Dodał, że pracuje w gronie fantastycznych kobiet, z których wiele walczy dziś o godne życie. – Niestety, nauczycielki i nauczyciele nie są w kręgu zainteresowania dzisiejszej władzy. A przecież nauczycielki to drugie mamy, podejmują się opieki nad dziećmi, a kończą ją ona, gdy człowiek ma 19 lat – zaznaczył. – Wspieramy wszystkie kobiety, które w całej Polsce strajkują, nie chcą się pogodzić z tym, w jaki sposób są traktowane. Czara goryczy się przelała, gdy usłyszały słowa, które uderzały w godność człowieka.

Przed podpisaniem Karty Różnorodności wiceprezydent zaakcentował, że Koszalin jest miastem tolerancyjnym. – Przejawem stosunku mieszkańców miasta do mniejszości narodowych są między innymi Spotkania Kultur, organizowane przez Związek Ukraińców w Polsce. Spotykamy się w gronie mniejszości ukraińskiej, romskiej, niemieckiej, my – Polacy, którzy przyjechali tu z różnych terenów. Karta to pisemne zobowiązanie do równego traktowania osób różnej rasy, narodowości, orientacji seksualnej, w różnym wieku. Naszym zdaniem należy je podjąć.

- W urzędzie Miejskim pracuje ponad 400 osób. Jestem przekonany, że to w różnorodności jest siła, a nie w tym, by każdy myślał tak samo - dodał Tomasz Czuczak.

Po Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie Urząd Miejski w Koszalinie jest drugą w województwie instytucją publiczną, która została sygnatariuszem Karty Różnorodności. – Społeczność Kongresu Kobiet znów pokazała się, jako grupa, która dąży do równości i różnorodności – podsumowała Dorota Róża Chałat, pełnomocniczka regionalna Kongresu.
Kongres Kobiet organizowany jest w Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Potrwa do godz. 16. W programie wykłady, pokaz filmu „Siłaczki”, dyskusje, wystawa, kiermasz.

Zobacz także: Magazyn Kulturalny GK24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 7. Regionalny Kongres Kobiet w Koszalinie: wyróżnienia i zobowiązania - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto