31 lat Straży Granicznej w Polsce. Uroczystości z udziałem prezydenta RP w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Elementem obchodów święta Straży Granicznej był awans mundurowych na pierwszy stopień oficerski. Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, na stopień podporucznika SG zostało mianowanych 155 funkcjonariuszy.
Elementem obchodów święta Straży Granicznej był awans mundurowych na pierwszy stopień oficerski. Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, na stopień podporucznika SG zostało mianowanych 155 funkcjonariuszy. Radek Koleśnik
Udostępnij:
W czwartek, 12 maja, w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie świętowano 31. rocznicę powołania Straży Granicznej. W uroczystościach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser- Dudą.

To kolejna już wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. We wrześniu 2019 roku uczestniczył w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod rozbudowę krytej strzelnicy. W czwartek Andrzej Duda wziął udział w obchodach Święta Straży Granicznej, które upamiętnia dzień rozpoczęcia działalności formacji - 16 maja 1991 roku. Okazją do wizyty prezydenta RP w Koszalinie było także 30-lecie COSSG w Koszalinie, który został utworzony 19 marca 1992 roku. To jedna z trzech szkół Straży Granicznej. Kształci funkcjonariuszy na wszystkich poziomach szkolenia – od szkolenia podstawowego, po przeszkolenie specjalistyczne do mianowania na pierwszy stopień oficerski SG. W trakcie 30 lat istnienia Ośrodka wyszkolono ponad 127 tysięcy osób.

Uroczysty apel poprzedziło odsłonięcie tablicy pamiątkowej Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na terenie COSSG w Koszalinie oraz msza św. w intencji funkcjonariuszy SG w koszalińskiej katedrze. Tablicę, znajdującą się przy głównym wejściu do ośrodka, odsłonił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Dzisiejsza wspaniała uroczystość pokazuje, że w zgiełku codziennego wypełniania obowiązków wobec państwa polskiego Straż Graniczna nie zapomina o historii. Niech żyje Polska, niech żyją ci, którzy Polsce służyli, którzy pisali jej historię i ci, którzy piszą ją dziś! - podkreślił.

O godzinie 14 na terenie ośrodka COSSG rozpoczął się uroczysty apel i promocja oficerska. Postanowieniem głowy państwa, na stopień podporucznika SG zostało mianowanych 155 funkcjonariuszy. Kurs oficerski trwał sześć miesięcy i odbywał się w Kętrzynie i w Koszalinie. Funkcjonariusze pochodzą z całego kraju, ze wszystkich jednostek organizacyjnych SG i mają co najmniej kilkuletni staż służby. Po awansie funkcjonariusze rzucili w górę swymi czapkami – to tradycja w SG.

- Dziś szczególny i bardzo ważny dzień. Spotykamy się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie w ważnym dla niego roku, w 30. rocznicę jego powstania i w 87. rocznicę śmierci patrona Ośrodka, Józefa Piłsudskiego - wskazał prezydent Andrzej Duda. - Spotykamy się też w szczególnym czasie. Od ponad dwóch lat służba dla Rzeczypospolitej jest szczególnie trudna, wymaga wzmożonego wysiłku i ogromnej odpowiedzialności. Jesteśmy z żoną Agatą tu nie z powodu rocznic, ale z powodu Waszego święta, by oddać Wam słowem i obecnością głębokie wyrazy szacunku, również ze strony polskiego społeczeństwa oraz naszych gości.

Prezydent zauważył, że dwa lata temu zmienił się charakter służby pograniczników. - Pandemia koronawirusa oznaczała ryzyko utraty zdrowia i życia. Służyliście jednak na granicy i na terenie Polski bez zawahania. Pandemia nie dobiegła końca, gdy zaczął się hybrydowy atak na naszą wschodnią granicę. Widać było siłę sprawczą białoruskiego reżimu, jego premedytację – zaakcentował Andrzej Duda. - Zapraszał do siebie ludzi, by pchać ich później na granicę i terytorium Polski i Unii Europejskiej. Stanęliście na wysokości działania, W bardzo trudnych warunkach broniliście zdecydowanie naszych granic i naszej pozycji w Unii. Pokazaliście odpowiedzialność za strzeżenie również jej granic. Nie dopuściliście, by fala niekontrolowanej nielegalnej migracji przedarła się przez granice.

Prezydent Duda dodał też, że podziwia funkcjonariuszy za to, że przez wiele miesięcy cierpliwie znosili nieprzychylne opinie. - Wiem, że dotknęły was obelgi, znieważenie, również ze strony przedstawicieli świata polityki. Jest mi przykro i wyrażam swój ból i żal, że są ludzie, którzy w taki sposób wykazują się nieodpowiedzialnością, głupotą i bezmyślnością. Kierują się interesami, które na pewno nie są polskie. Dziękuję, że wytrzymaliście to z godnością, nosząc polski mundur i podniesioną głowę. Obroniliście polską granicę i nasze oblicze wobec partnerów. Nie pierwszy raz pokazaliście przygotowanie do służby i ogromne oddanie – powiedział Andrzej Duda. Nawiązał też do agresji Rosji na Ukrainę. - W ciągu trzech miesięcy przez granicę przeszło prawie 3 mln 400 tys. ludzi. To coś niewyobrażalnego! Stanęliście na wysokości zadania. Okazaliście wielkie serce i zrozumienie sąsiadom z Ukrainy. Stworzyliśmy z nimi niezwykłą relację na następne dziesięciolecia, może i stulecia. Dziękuję! – podsumował Andrzej Duda.
Na koniec prezydent zapowiedział też dodatkowe środki dla Straży Granicznej. Zagwarantować je ma ustawa modernizacyjna. – To 1 miliard 400 mln zł na modernizację Straży Granicznej w latach 2022 – 2025. Mam nadzieję, że środki te poprawią infrastrukturę w ośrodkach szkolenia, ale i tę niezbędną do wykonywania służby. To oznacza poprawę bezpieczeństwa, podniesienie uposażenia i sprowadzenie do służby nowych funkcjonariuszy – wskazał Andrzej Duda.

Za wybitne zasługi na rzecz bezpieczeństwa kraju prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Komendanta Głównego Straży Granicznej, generała dywizji Tomasza Pragę.

- Święto Straży Granicznej to dzień szczególny, pełen podsumowań i refleksji. To też okazja, by wyrazić podziękowania za codzienną służbę i niebezpieczną pracę – zwrócił się do funkcjonariuszy Komendant Główny Straży Granicznej, generał dywizji Tomasz Praga. - Stać na czele formacji, która strzeże granic naszego kraju, to dla mnie zaszczyt i honor. Wstępując w szeregi Straży Granicznej ślubowaliśmy wiernie służyć narodowi polskiemu i strzec nienaruszalności granicy państwowej nawet z narażeniem życia. Wierność rocie potwierdziliśmy w ostatnim okresie, kiedy skumulowało się wiele trudnych sytuacji. Dwa lata temu połączyliśmy siły z innymi formacjami, by walczyć z pandemią Covid-19. Kolejne wyzwanie to bezprawne działania reżimu Łukaszenki, wspierane przez władze rosyjskie i próba destabilizacji sytuacji na granicy z Białorusią. W lutym bieżącego roku staliśmy się świadkami wielkiej tragedii za naszą wschodnią granicą. Miliony kobiet i dzieci znalazły w Polsce schronienie przed brutalnym atakiem rosyjskiego najeźdźcy. Dołożyliśmy starań, by w naszym kraju przybysze z Ukrainy bezpiecznie. Te wyjątkowe wydarzenia utwierdziły mnie w przekonaniu, że jesteśmy spójnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa państwa. Dziękuję, za naszą wspólną służbę. Dziękuję waszym rodzinom, za zrozumienie waszej misji – podkreślił generał dywizji Praga. Dodał też, że nawet najlepszy sprzęt i rozwiązania techniczne nie zastąpią zaangażowanego w swoje działania i oddanego służbie funkcjonariusza.

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990 roku. Jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. W Straży Granicznej służy obecnie 14,6 tys. funkcjonariuszy i ponad 3,3 tys. pracowników cywilnych.

Tylko w I kwartale roku Straż Graniczna (także we współdziałaniu z innymi służbami) zabezpieczyła towary pochodzące z przestępstw na kwotę ponad 37,5 mln zł. 17,5 mln zł to zatrzymany tytoń, prawie 7 mln zł papierosy, 2,3 mln zł – to narkotyki, 8 mln zł – pojazdy pochodzące z przestępstw. W tym czasie funkcjonariusze SG ujawnili 1139 osób, które nielegalnie przebywały na terytorium Polski. Zarzut posługiwania się fałszywymi dokumentami uprawniającymi do przekroczenia granicy i pobytu na terytorium Polski usłyszały 793 osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: 31 lat Straży Granicznej w Polsce. Uroczystości z udziałem prezydenta RP w Koszalinie [ZDJĘCIA] - Głos Koszaliński

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie