Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawy, koncerty, pokazy, biegi w Koszalinie

Marzena Sutryk
Plac Zwycięstwa - tu m. in. odbędą się uroczystości
Plac Zwycięstwa - tu m. in. odbędą się uroczystości Radek Koleśnik
Po raz pierwszy zebrał się Koszaliński Komitet Honorowy obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szykuje się 100 dni świętowania.

W związku z okrągłym jubileuszem w Koszalinie szykuje się bogaty cykl imprez, i to bardzo różnorodnych. Będą wystawy, koncerty, pokazy, filmy, turnieje, biegi...

Na razie gotowy jest wstępny plan, szczegóły są dogrywane, a pomysły wciąż jeszcze zbierane.

- Nie chcemy, by świętowanie trwało tylko kilka dni - mówi prezydent Piotr Jedliński, który stanął na czele Komitetu.

- Chcemy wypełnić te 100 dni ciekawymi wydarzeniami, by godnie uczcić fakt, że 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość - mówił też prezydent i zapowiedział, że inauguracja obchodów odbędzie się w szczególnych okolicznościach.

Obchody Święta Niepodległości w Koszalinie [ZDJĘCIA]

- Chcemy rozpocząć obchody symbolicznie, na 100 dni przed 11 listopada, polonezem na 100 par - przyznał prezydent.

- Ale oczywiście, gdy zgłosi się 200 chętnych par, to je także przyjmiemy.

W programie jest planowany m. in. pokaz cyklu filmów historycznych o odzyskaniu niepodległości połączony ze spotkaniami z twórcami filmów; kilka koncertów od września do 9 listopada z muzyką polską; wchodzą też w grę koncerty filharmoników na Rynku Staromiejskim; Festiwal Organowy z muzyką patriotyczną; w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym - premiera „Wyzwolenia” Wyspiańskiego.

Kolejny pomysł to inscenizacja walk z 1918 roku z udziałem Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”. Jest też plan na włączenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w związku z obchodami 100-lecia polskiej obrony przeciwlotniczej.

Obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inscenizacja wystąpienia Ignacego Paderewskiego

Pojawił się również pomysł na zorganizowanie zlotu sobowtórów marszałka Piłsudskiego. Do tego przewidziano szereg innych pomysłów, jak wydanie okolicznościowych kartek pocztowych i znaczków, nadanie imienia rondu przy pomniku Piłsudskiego (ma to być rondo Niepodległości albo 100-lecia Niepodległości), posadzenie dębu niepodległości w alei Dębów, czy czytanie e-booków - książek patriotycznych w autobusach miejskich.

- Jest też pomysł, by Festiwal Smaków, który organizujemy co roku latem, odbył się tym razem pod kątem najbardziej popularnych potraw sprzed 100 lat - dodaje prezydent Koszalina.

- Ale to wszystko to na razie wstępne propozycje. Przyjmujemy jeszcze pomysły, analizujemy je, by wkrótce móc przedstawić szczegóły.

Do połowy marca organizatorzy czekają na pomysły od organizacji pozarządowych, które chcą zaangażować się w obchody jubileuszu. Na przełomie marca i kwietnia ma być znany szczegółowy harmonogram imprez.

Dodajmy, że główne obchody, w listopadzie, zostałyby zorganizowane w hali widowiskowo-sportowej.

W Komitecie Honorowym koszalińskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, któremu przewodniczy prezydent Piotr Jedliński, zasiada ponad 60 osób. Wśród nich są przedstawiciele naszej redakcji - Głosu Koszalińskiego. W imieniu red. nacz. Głosu Krzysztofa Nałęcza w posiedzeniu Komitetu wziął udział zastępca red. nacz. Marcin Stefanowski, ponadto Piotr Polechoński, który od lat opisuje historię Koszalina oraz Joanna Boroń, redaktor naczelna MM Trendy.

Zobacz także Pochód w okazji Dnia Niepodległości w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto