Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Save The Planet - Ocalmy Planetę. Pro-ekologiczna wystawa w Norblinie. W zamian za jej ślad węglowy zasadzą las

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
W Norblinie otwiera się wystawa „Save The Planet - Ocalmy Planetę” . Zobaczymy na niej świat od narodzin, aż po obecne czasy. Jej przesłanie jest proste - powinniśmy bardziej dbać o naszą planetę. Co ciekawe, wyliczony zostanie jej ślad węglowy, a następnie w zamiast zasadzony zostanie las.

W Fabryce Norblina otwiera się kolejna wystawa. „Save The Planet - Ocalmy Planetę” to podróż po ziemi, od jej narodzin, aż po obecne czasy. To wystawa multimedialna, co oznacza że w kilku salach jesteśmy otoczeni projekcjami wideo. Zaczynamy od narodzin naszej galaktyki i początków ziemi. Później „wchodzimy” do wnętrza wulkanu, obserwujemy z bliska roślinności i dzikie zwierzęta Amazonii czy „słuchamy” rosnącej gleby.

Tak wygląda wystawa „Save The Planet - Ocalmy Planetę”. Zobaczcie zdjęcia

Save The Planet - Ocalmy Planetę. Pro-ekologiczna wystawa w ...

Z czasem na ekranie pojawia się człowiek, narodziny współczesnej cywilizacji, a także postęp technologiczny. Prowadzi to jednak do przykrego wniosku – co widzimy na jednej z sal – że wraz z rozwojem ludzkości pojawia się coraz większa degradacja środowiska: umierające lasy, śmieci w oceanach czy zanieczyszczone powietrze. Pointą wystawy jest pokój/restauracja, wypełniony stołami z krzesłami, z umieszczoną centralnie kulą ziemską. To znak, że powinniśmy dbać o ziemię, dom ludzi, zwierząt i roślin.

- Chcieliśmy stworzyć kontent, który wykorzystuje możliwości tego miejsca. Mamy przestrzeń immersyjną – 360 stopni. Zadaniem tej wystawy jest rozrywka i edukacja. Chcemy pokazać problematykę ekologiczną w sposób łatwy do przyjęcia pokazujący relacje człowieka z ziemią – tłumaczy współtwórca wystawy Piotr Sikora, założyciel i wieloletni dyrektor zarządzający Platige Image, obecnie Art Box Experience. Drugim autorem wystawy jest Jarbas Agnelli, brazylijski twórca wizualny.

Co ciekawe, twórcy zmierzą ślad węglowy jaki wytwarza wystawa, a następnie we współpracy z fundacją zasadzą las. - Liczymy zużycie energii, emisję i zastąpimy to wszystko lasami. Fundacja Aeris Futuro pozwoli nam wybrać miejsce, w którym jest on najbardziej potrzebny – dodaje Sikora. Na razie nie wiadomo jednak kiedy i gdzie powstanie wspominany las.

Szymon Starnawski

- To miejsce stworzyliśmy, żeby łączyć sztukę z nowymi technologiami. To, co panowie stworzyli, to spektakularne widowisko. Jest to rozrywka inna niż wszystkie, ponieważ nie jest to, ani kino, ani klasyczna wystawa. Oglądając ją mogą się państwo znaleźć np. wewnątrz wulkanu – mówi Joanna Kowalkowska, założycielka i prezeska Art Box Experience.

Wystawa będzie czynna od 24 września do 15 stycznia 2023. Bilety kosztują 45/55 zł.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto