Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2016 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie

Katarzyna Chybowska
Strażniczka Magicznego Lasu - bajka dla małych i dużych
Strażniczka Magicznego Lasu - bajka dla małych i dużych Izabela Rogowska
Choć teatry żyją sezonami od września do czerwca, to warto czasami na ich działalność spojrzeć też w skali roku kalendarzowego. Ten mijający był bardzo dobry dla Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Koszalinianie w minionym roku mieli do wyboru 6 premier BTD.

- Na pewno był to rok różnorodny. Zaproponowaliśmy naszym widzom. Do naszego repertuaru weszła i lekka komedia, jaką jest Seans, sztuka bardziej współczesna - Prawda, jak i poważna klasyka w postaci Ryszarda III w reżyserii Piotra Ratajczaka - wylicza Zdzisław Derebecki, dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

- Zobaczyliśmy też, w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, sztukę pod tytułem Dachowanie. Oprócz tego była bajka Strażniczka Magicznego Lasu oraz spektakl muzyczny Dom wschodzącego słońca, który dla wielu koszalinian ze starszego pokolenia okazał się bardzo wzruszający.

Liczby nie kłamią - łącznie w Koszalinie w tym roku zagrano 171 spektakli, z czego 129 na wyjeździe.

Nowe inicjatywy

Tegoroczne premiery spotkały się z dużą przychylnością krytyków, w tym tych profesjonalnych, jak i widzów. Wśród nich była publika najbardziej wymagająca, czyli młodzież.

- Spektakl Dachowanie, z czego się cieszę, bardzo się podoba uczniom. Jest to sztuka dydaktyczna, ale nie moralizatorka. Pokazuje, czym używanie narkotyków może się skończyć, przy czym temat został tak ujęty i zrealizowany, że trafia do młodego odbiorcy - podkreśla dyrektor Derebecki.

Przedstawienia to dziś niejedyna forma działalność teatru, albowiem 1 grudnia ruszył program kulturalno-edukacyjny pn. Teatr w szkole, szkoła w teatrze. W jego ramach BTD nawiązał ścisłą współpracę z II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie. Będzie ona realizowana w 3. obszarach.

- To II Liceum wyszło do nas z propozycją współpracy. Mamy nadzieję, że będzie ona modelowa i że podobne programy powstaną w pozostałych szkołach - liczy Zdzisław Derebecki.

- Już od grudnia nasi aktorzy odwiedzają szkołę (ostatnio był Piotr Krótki), rozmawiają z uczniami o teatrze, sztuce, o tym, jak interpretować teksty. Młodzież ma okazję ich wypytać o kulisy i warsztat pracy, wrażenia. Poza spotkaniami nasz aktor Artur Czerwiński pomaga nauczycielce języka polskiego w prowadzeniu koła teatralnego. Z tej współpracy, mam nadzieję, powstanie sztuka z udziałem uczniów, którą premierowo wystawimy na deskach naszego teatru.

BTD planuje też specjalną premierę dla uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli z II LO. Jesienią br. zostały także opracowane ramy konkursu, do którego 1 stycznia BTD zaprosi wszystkie szkoły w mieście.

- Zasada udziału w konkursie będzie niezwykle prosta - mówi Zdzisław Derebecki, dyrektor BTD.

- Wyróżnimy nagrodami klasy, których uczniowie najczęściej będą przychodzić na nasze spektakle oraz opiekunów tych najaktywniejszych klas. Na podstawie wyników konkursu jedna z koszalińskich szkół otrzyma tytuł widza honorowego 2017 Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Nowe twarze

Bałtycki Teatr Dramatyczny tworzą przede wszystkim ludzie. Mamy w Koszalinie świetny i wszechstronny zespół, który w tym roku powiększył się o nowe osoby.

- Dołączyły do nas Żaneta Kurcewiczówna, Anna Podgórzak oraz Paweł Wolsztyński, który ze względu na kolizję z innymi obowiązkami, musiał nas opuścić. Na jego miejsce przyszedł Michał Karwowski. Jeśli będzie się rozwijał, zaproponuję mu etat -oświadcza dyrektor.

- Na pewno „świeża krew” odmłodziła zespół, a naszych debiutantów mogli widzowie ocenić w przedstawieniu Dom wchodzącego słońca. Kolejne wyzwanie przed nimi już w styczniu 2017 roku, podczas premiery Świętoszka.

Rok Pana Marcina

Niewątpliwie ten rok dobrze będzie wspominać Marcin Borchardt nagrodzony przez prezydenta miasta za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. Pan Marcin na swym reżyserskim koncie ma spektakle charytatywne: Wesele Jamneńskie, Dziennikarze bajarze i Nie kochać w taką noc, to grzech, a w BTD - Dachowanie, projekt Dotknij teatru oraz bajkę Strażniczka Magicznego lasu.

- Szybko dostrzegłem u u Marcina predyspozycje i zaproponowałem mu pracę przy spektaklu charytatywnym Dziennikarze bajarze. W tym roku powierzyłem mu reżyserię bajki i, moim zdaniem, był to bardzo udany debiut - dodaje dyrektor BTD.

Na pytanie o inne, pozateatralne sukcesy dyrektor wylicza: projekt przystanku teatralnego przy rondzie Solidarności, udział w organizacji Nocy Muzeów i 750-lecia Koszalina (aktorzy zagrali w inscenizacji podpisania aktu lokacyjnego miasta).

Zobacz także Widowisko nadania aktu lokacyjnego z okazji 750-lecia Koszalina

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto