Dodaj zdjęcie profilowe

avatarLectorium

Koszalin

Czym jest Różokrzyż

2014-10-18 18:51:28

Różokrzyż to ruch i nauka odnosząca się do starożytnych szkół misteryjnych. Jej założycielem był, żyjący w XIV w. niemiecki mnich Christian Rosenkreutz. Od jego nazwiska ma pochodzić nazwa szkoły. Pierwsze spisane manifesty Różokrzyża pochodzą jednak dopiero z poczatków XVII w., kiedy to publikował je w swoich dziełach Johann Valentin Andreae.


Różokrzyzowcy upatrują swej tradycji w dokonaniach m.in. Hermesa Trismegistosa, Lao Tse, Buddy, Pitagorasa, Apoloniusza z Tiany. Z ruchem związani byli chociażby Stanisław August Poniatowski, Johann Wolfgang Goethe, Victor Hugo.


Różokrzyż zaznacza w swej filozofii boskie pochodzenie człowieka, który upadł przez grzech, ale ma szansę ponownie zjednoczyć się z Bogiem. Nauka jest silnie powiązana z alchemią. Wywodzi się ponadto z gnozy, kabał, neoplatonizmu, wczesnego chrześcijaństwa.


Z nauk i symboliki Rózokrzyżowców sporo zaczerpnęly niektóre nurty masonerii.
Obecnie różokrzyż znajduje wielu kontynuatorów. Poszczególne bractwa są jednak praktycznie całkowicie niezależne. W Polsce od 1986 roku oficjalnie działa Lectorium Rosicrucianum Międzynarodowa Szkoła Złotego Różokrzyża. 

Jesteś na profilu Lectorium - stronie mieszkańca miasta Koszalin. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj