Wybierz region

Wybierz miasto

  Fotografie Włodzimierza Wysockiego

  Muzeum Włodzimierza Wysockiego
  Koszalin, ul. Gen. Władysława Andersa/11/1A, +48 94 342 44 21

  Od 14.01.2013 do 31.12.2018

  • Brak informacji o cenie

  Liczbę zachowanych fotografii Wysockiego szacuje się na co najmniej kilkanaście tysięcy. Wśród autorów zdjęć poety są nie tylko wybitni fotograficy (Walery Płotnikow z Rosji, Wilhelm Mikhailovsky z Łotwy, Zafer Galibow z Bułgarii, czy Demeter Balla z Węgier), ale również fotoreporterzy, a także anonimowi wielbiciele, którzy na widok Wysockiego bez wahania zwalniali migawkę aparatu. Myśleli przy tym nie tyle (a w każdym razie nie tylko) o własnych kolekcjach, ale przede wszystkim o potomnych, o utrwaleniu wizerunku poety, o uwiecznieniu chwili, co do wyjątkowości której byli przekonani. Każde spotkanie z Wysockim było bowiem dla jego niezliczonych wielbicieli wydarzeniem wyjątkowym. Mało tego: zdjęcia artysty już za jego życia miały ogromną wartość. Swietłana Maj, która fotografowała poetę w styczniu 1978 roku w Siewierodoniecku, wyznała w swych wspomnieniach, iż zdjęcia Wysockiego stanowiły dla niej coś w rodzaju prywatnej waluty (sic!), własnych środków płatniczych, za które bez trudu mogła nabyć skierowania do luksusowych ośrodków wczasowych, bilety do najbardziej renomowanych teatrów, a nawet rozmaite deficytowe towary, które w trudnych czasach realnego socjalizmu kupić można było jedynie „spod lady”. Za wszystkie te luksusy płaciła... fotografiami Wysockiego.
  W koszalińskim Muzeum Włodzimierza Wysockiego zgromadzono tysiące zdjęć poety, przedstawiających zarówno jego działalność artystyczną (na koncertach, na deskach teatralnych, na ekranie i na planie filmowym), jak i życie prywatne. Niektóre fotografie ujmują właśnie prywatnością, czy wręcz intymnością. Są to niewątpliwie bezcenne świadectwa popularności i wielkości Wysockiego.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!