Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Horyzonty pejzażu” i cykl wykładów w koszalińskim Muzeum

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Widz rozpoczyna wędrówkę od obrazów kolorystycznych i surrealistycznych, następnie poznaje różnorakie kody abstrakcji, zgłębia sens osieckich eksperymentów, by na końcu ujrzeć przyrodę przez pryzmat konceptualizmu i refleksji ekologicznej.
Widz rozpoczyna wędrówkę od obrazów kolorystycznych i surrealistycznych, następnie poznaje różnorakie kody abstrakcji, zgłębia sens osieckich eksperymentów, by na końcu ujrzeć przyrodę przez pryzmat konceptualizmu i refleksji ekologicznej. Fot. Radek Koleśnik
W Muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39 w Koszalinie można zobaczyć wystawę pt. „Horyzonty pejzażu. Nowe widzenie natury w malarstwie II połowy XX wieku". Towarzyszyć jej będzie cykl wykładów.

Pejzaż to jeden z najstarszych tematów w sztuce. Artyści nowocześni, rewidując dorobek wcześniejszych pokoleń, nie odrzucili go. Przeciwnie – spróbowali przetłumaczyć na język nowej sztuki. Co z tego wynikło? W jaki sposób malarstwo współczesne poszerzyło naszą wiedzę na temat natury? Dlaczego sztuka przestała ukazywać świat takim, jakim widzimy go na co dzień? Muzeum w Koszalinie zaprasza swoich do zmierzenia się z tymi pytaniami.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z bogatych zbiorów Działu Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie, głównie z Kolekcji Osieckiej, będącej pokłosiem słynnych plenerów awangardowych, które odbywały się w podkoszalińskich Osiekach w latach 1963-1981. Zaproponowana na wystawie opowieść składa się z siedmiu rozdziałów, poprzedzonych krótkim prologiem. Każdy taki rozdział poświęcony jest wybranym zagadnieniom związanym z obrazowaniem natury oraz sposobom ich artystycznego opracowania. - Naszym zamierzeniem jest zaprezentowanie relacji: natura – człowiek, natura – cywilizacja, natura – sztuka w nowym, śmiałym, być może zaskakującym ujęciu i zachęcenie muzealnych gości do szukania na wystawie świeżych tropów, nierozpoznanych ścieżek… Do odważnego wyjrzenia „za horyzont” – wskazuje Monika Szumowska-Chrabin z Muzeum w Koszalinie.

Wystawa będzie czynna do 11 września, a wstęp na nią jest bezpłatny. Podobnie, jak na wykłady, które uzupełnią tematykę ekspozycji. W piątek, 22 lipca, o godz. 18 będzie można wysłuchać profesora Zbigniewa Danielewicza, teologa i europeistę. Wykład nosi tytuł „Regres jako cień postępu? Wybrane implikacje idei postępu dla świata natury”. 19 sierpnia o godz. 18 Łukasz Rozmarynowski, kurator wystawy „Horyzonty pejzażu”, opowie o „Naturze jako partnerze procesu twórczego. O sposobach ,,ożywiania” dzieł sztuki przez przyrodę”. Cykl zamknie prof. Michał Haake wykładem „Pejzaż w sztuce współczesnej a klasyczna teoria malarstwa krajobrazowego” (9 września, godz. 18).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Horyzonty pejzażu” i cykl wykładów w koszalińskim Muzeum - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto