Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty w koszalińskiej szkole muzycznej [zdjęcia]

Joanna Krężelewska
W sobotę w koszalińskim Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz było wyjątkowo tłoczno. A to za sprawą zorganizowanego tu dnia otwartego. Placówkę odwiedzili rodzice wraz z dziećmi, które chciałby uczyć się w "muzyku". Imprezę rozpoczął koncert uczniów szkoły muzycznej, którzy prezentowali m.in. swoje umiejętności gry na instrumentach. Później na korytarzach i w salach każdy mógł wziąć instrument w dłonie i spróbować na nim zagrać.
W sobotę w koszalińskim Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz było wyjątkowo tłoczno. A to za sprawą zorganizowanego tu dnia otwartego. Placówkę odwiedzili rodzice wraz z dziećmi, które chciałby uczyć się w "muzyku". Imprezę rozpoczął koncert uczniów szkoły muzycznej, którzy prezentowali m.in. swoje umiejętności gry na instrumentach. Później na korytarzach i w salach każdy mógł wziąć instrument w dłonie i spróbować na nim zagrać. Mariusz Rodziewicz
Kształci się w niej niemal pół tysiąca uczniów. Wśród nich m.in. laureaci prestiżowych międzynarodowych konkursów, stypendyści ministra kultury. Podczas sobotniego dnia otwartego nauczyciele i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych pokazali część dorobku i ułamek możliwości edukacyjnych szkoły.

- Nie tak dawno, bo w listopadzie ubiegłego roku nasza szkoła obchodziła jubileusz 60-lecia. Jesteśmy jedną z najstarszych instytucji kultury w Koszalinie i na trwałe wpisujemy się w życie artystyczne miasta – podkreśliła Wiesława Suszyńska, wicedyrektor do spraw muzycznych ZPSM. – Szczycimy się wieloma wspaniałymi absolwentami, którzy dziś należą do elity artystów pojawiających się na estradach w Polsce, Europie i na świecie.

Wśród blisko 2700 uczniów, którzy otrzymali świadectwa ukończenia koszalińskiego „muzyka” są m.in. Agata Szymczewska, Marzena Diakun, Reni Jusis, Adam Sztaba, Marcin Wasilewski, Marcin Perzyna, Kamil Piotrowicz, Sławomir Kurkiewicz i wielu, wielu innych wspaniałych artystów.

Dyrektor Suszyńska nawiązała też to tegorocznych Fryderyków - nagród polskiej branży fonograficznej za dokonania muzyczne. Podczas 25. jubileuszowej gali w kategorii Album Roku Jazz nominowani zostali: Marcin Wasilewski Trio, w skład którego wchodzi dwóch absolwentów ZPSM – Marcin Wasilewski i Sławomir Kurkiewicz oraz Kamil Piotrowicz Sextet - również absolwenta szkoły. – Już sama nominacja jest wielkim wyróżnieniem, a nagrodę w tej kategorii otrzymał zespół Marcin Wasilewski Trio – przypomniała Wiesława Suszyńska.

Artystą Roku w kategorii Jazz został również Marcin Wasilewski. Co ciekawe, za organizację gali odpowiadała agencja artystyczna Festival Group. To marka obecna na rynku wydarzeń artystycznych i produkcji telewizyjnych w Polsce i za granicą od 1999 r. Jej założycielem jest Marcin Perzyna, pomysłodawca i producent takich projektów jak „TOPtrendy Festiwal“ i „Sopot Top Of The Top Festival“, absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie.

Absolwenci „muzyka” są też fantastycznymi nauczycielami muzyki, również na uczelniach wyższych. W ich gronie są też wykonawcy innych zawodów. – Kształcenie muzyczne dziecka to najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka. Przyczynia się do rozwoju procesów poznawczych, kształci pamięć, uwagę, uczy skupienia i kształtuje charakter – podkreśliła wicedyrektor szkoły. - Według wielu naukowców uczniowie szkół muzycznych uczą się szybciej niż ich rówieśnicy i lepiej komunikują się z innymi. Co ważne, wychowanie przez sztukę w żaden sposób nie ogranicza wyboru innych zawodów, lecz zdecydowanie poszerza horyzonty przyszłego lekarza czy inżyniera.

Sporo było o absolwentach, a uczniowie? Ci wzięli sprawy w swoje ręce i postanowili nie opowiadać o swych umiejętnościach, tylko je pokazać. Zaprosili na wspaniały koncert. Otworzyła go Orkiestra Kamerton, która z towarzyszeniem młodziutkiej i niesamowicie utalentowanej akordeonistki Wiktorii Patrzykowskiej wykonała „Oblivion” Astora Piazzolli. Uczniowie rytmiki popisali się umiejętnościami tanecznymi we fragmentach baletów Piotra Czajkowskiego. Murami sali koncertowej zatrzęśli perkusiści z zespołu Bada Boom, którzy zaprezentowali soundtrack z trzeciej części „Piratów z Karaibów” – utwór „Up Is Down”. Wystąpili też Błażej Ogierman, Duet Dwie Maje, Marcelina Zaczek, Patrycja Przekota, Ewa Żebryk i Ignacy Diaczuk, Aleksandra Baranowska, Judyta Bochno i Barbara Osada-Sobczyńska, D. Bodys, Emilia Sztyma, Julia Madej i Piotr Bajon, Maria Krakowiak i Maja Zwierzchoniewska, Orkiestra Fletowa i Mali Trębacze.

Po koncercie chętni mogli wziąć udział w lekcjach kształcenia słuchu, zwiedzić szkolne sale i porozmawiać z nauczycielami. Na jarmarku instrumentów każdy mógł spróbować zagrać na wybranych instrumentach.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz jest jedną z największych szkół artystycznych w Polsce zarówno ze względu na rozbudowaną strukturę, jak i dużą liczbę godzin dydaktycznych realizowanych w tygodniu nauki. Tworzą go cztery szkoły i internat. Można nauczyć się tu gry m.in. na akordeonie, altówce, fagocie, flecie, fortepianie, gitarze, instrumentach perkusyjnych, kontrabasie, organach, skrzypcach, wiolonczeli i wielu innych instrumentach. Obok typowych zajęć dydaktycznych ważnym elementem kształcenia jest szeroko rozwinięta akcja koncertowa uczniów. Szkoła jest od kilku lat organizatorem około kilkuset imprez rocznie.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień otwarty w koszalińskiej szkole muzycznej [zdjęcia] - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto