Władysław Husejko, marszałek województwa zachodniopomorskiego popiera wybudowanie tutaj elektrowni atomowej, bo uważa, że przyczyni się ona do rozwoju całego regionu Elektrownia atomowa w województwie ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Władysław Husejko, marszałek województwa zachodniopomorskiego popiera wybudowanie tutaj elektrowni atomowej, bo uważa, że przyczyni się ona do rozwoju całego regionu
Elektrownia atomowa w województwie zachodniopomorskim. Za takim rozwiązaniem jest Władysław Husejko, marszałek zachodniopomorski.
- Wspólnie z wojewodą Marcinem Zydorowiczem napisaliśmy w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska, w którym przekonujemy go, aby elektrownia stanęła w naszym województwie - mówi marszałek Husejko.
Z kolei wojewoda powołał zespół przy Urzędzie Wojewódzkim, który zajmuje się sprawdzaniem potencjalnych lokalizacji atomowej inwestycji w zachodniopomorskim.
To, że taka elektrownia powstanie w Polsce jest przesądzone i ma to - według zapowiedzi rządowych - nastąpić do 2020 r.
Wicepremier Waldemar Pawlak ogłosił w miniony wtorek harmonogram prac przy powstaniu atomówki. Najpierw do 2010 r. ma być przygotowany program energetyki jądrowej i całego systemu regulacji. Następnie w latach 2011 - 2013 powinien zostać zawarty kontrakt na budowę elektrowni. Trzeci etap to przygotowanie dokumentacji i uzyskanie wszelkich pozwoleń - lata 2014 - 2015. Czwarty etap - 2016 -2020 r. - to budowa elektrowni.
- Hipotetyczna budowa elektrowni w województwie zachodniopomorskim otwiera szerokie perspektywy gospodarczego, naukowego i społecznego rozkwitu regionu - uważa W. Husejko. - To szansa na rozwój przemysłu i także na znaczące zmniejszenie bezrobocia. Tylko w bezpośredniej eksploatacji elektrowni jądrowej zatrudnionych będzie około tysiąca osób, ale jej pośrednie utrzymanie będzie przecież wymagać transportu, logistyki, zaopatrzenia, co zwiększy liczbę miejsc pracy do około 20 tysięcy.
Według niego lokalizacja elektrowni jądrowej w zachodniopomorskim na pewno przełoży się na wzmocnienie pozycji zakładów przemysłowych w których powstawać będą części wielkiej stalowej konstrukcji elektrowni.
- Zyskają na pewno też nasze porty w Szczecinie i Świnoujściu - dodaje. - Trzeba też powiedzieć, że mimo licznych pozytywów nie brak wątpliwości, czy elektrownia jest bezpieczna? Otóż nowe elektrownie jądrowe są bardzo bezpieczne i odporne nawet na upadek samolotu.
To dopiero przymiarka do elektrowni, ale bardzo poważna. Są już wymieniane potencjalne miejsca lokalizacji takiej inwestycji. Mieszkańcy powiatu sławieńskiego doskonale pamiętają, że w latach 80. XX wieku elektrownia miała powstać w Kopaniu (gm. Darłowo). Ostatecznie po protestach ekologów na czele z Jadwigą Czarnołęską-Gosiewską z Darłowa, szefową Eko-Czuwania pomysł upadł. a Strona 10
============cytat_«»(11144147)============
« Jest list od marszałka i wojewody do premiera Donalda Tuska w sprawie budowy elektrowni atomowej »

Wiadomości Koszalin, Wydarzenia Koszalin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!