18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice [ZDJĘCIA]

ŁB
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice Starostwo Powiatowe/J. Bartuzi
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Nasz plebiscyt ruszył pełną parą, walka o wyższe lokaty trwa. Dziś przyszedł czas na kolejne prezentacje obiektów biorących udział w naszym głosowaniu. Tym razem przedstawiamy kandydatów, zgłoszonych przez internautów, z gmin Sieroszewice, Sośnie i Przygodzice.

Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice

PLEBISCYT NA WIZYTÓWKĘ POWIATU OSTROWSKIEGO [GŁOSUJ]

Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie

Pałac myśliwski zbudowany w latach 1822–1826 przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła, to modrzewiowy budynek na planie krzyża greckiego, wraz z kilkuhektarowym parkiem w stylu angielskim, jest największą atrakcją turystyczną Antonina i jedną z wizytówek południowej Wielkopolski.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Sieroszewice [PLEBISCYT]

Budynek zaprojektował Karl Friedrich Schinkel, dzięki temu wybitnemu dziełu utrwalił swą sławę najwybitniejszego architekta epoki, dzięki czemu mógł później wznieść w samym Berlinie Nowy Odwach, katedrę, Stare Muzeum i teatr. Jego dziełami są też pałace w tamtejszym Charlottenhofie i Charlottenburgu. Właściciel wraz z całą swoją rodziną prowadził tam bardzo ożywione życie towarzyskie i artystyczne, a rezydencję odwiedzały ważne osobistości ze świata polityki i sztuki, m.in. Fryderyk Chopin i niemiecki przyrodnik i podróżnik Aleksander von Humbold.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Raszków [PLEBISCYT]

W trakcie swoich pobytów, w latach 1827 – 1829, Chopin grał, dawał lekcje młodziutkiej księżniczce Wandzie, prowadził dysputy z gospodarzem o zawiłościach sztuki kompozytorskiej i tworzył. To w Antoninie powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Sam mistrz tak pisał o swoim pobycie w Anoninie w liście do przyjaciela: „Byłem tam tydzień. Nie uwierzysz jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem, i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu".

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Ostrów Wielkopolski [PLEBISCYT]

Dziś pałac myśliwski, to miejsce magiczne, nie tylko ze względów historycznych i sentymentalnych. Jego wygląd jest niezwykły, a wnętrza zapierają dech w piersiach, co potęguje doznania podczas licznych koncertów muzyki klasycznej (w tym osławionego festiwalu "Chopin w barwach jesieni"), które odbywają się tam cyklicznie. Znajduje się tam hotel i restauracja.

ZOBACZ TEŻ: "Chopin w barwach jesieni" 2013: Koncert w synagodze i "Chopin w aksamicie nocy" [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TEŻ: "Chopin w barwach jesieni" 2013: Tłumy na koncercie inauguracyjnym [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TEŻ: "Chopin w barwach jesieni" 2012 ZDJĘCIA]

Stawy Przygodzickie

Zespół około 70 stawów rybnych położonych w dolinie górnej Baryczy, rozciągnięty wzdłuż osi Ostrów-Antonin i położony na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska. Łączna powierzchnia stawów wynosi blisko 730 ha (największy z nich - Trzcielin Wielki - ma 112 ha).

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Nowe Skalmierzyce [PLEBISCYT]

Stawy są płytkimi zbiornikami, wśród nich można wymienić choćby: Staw Murzynowy, Torfiarnia, Nędze, Drygas, Trzcielin Mały, Dębnica, Kocięba czy Wnuki.

Podstawową hodowaną rybą w stawach jest karp, ale występują tam także: lin, leszcz, ukleja, krąp, karaś, jazgarz, płoć, okoń, szczupak, sum i inne gatunki ryb.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Odolanów [PLEBISCYT]

Jest to też ważne miejsce wypoczynku ptaków podczas wiosennych i jesiennych przelotów ptaków. Stwierdzono tu występowanie ponad 270 gatunków, czyli około 60% gatunków ptaków w Polsce. Z tego 170 z nich to lęgowe lub prawdopodobnie lęgowe, a 18 gatunków z tego obszaru zostało objętych „Polską czerwoną księgą zwierząt.

ZOBACZ TEŻ: Mapę stawów przygodzickich

Zajazd Górecznik

Zajazd Górecznik wraz z restauracją Wigwam położony jest przy głównej drodze krajowej nr 11. Wokół kompleksu znajduje się naturalne otoczenie przyrody bogate w lokalną faunę i florę.

W ciepłe dni można zjeść tam rybę nad samą wodą. Smażalnia Górecznik została laureatem głównej nagrody w Dolinie Baryczy na potrawę z karpia.

W tym roku przy okazji Dni Karpia, które przyciągnęły tłumy do osławionego w regionie lokalu, nad zalewem oficjalnie otwarto ścieżkę edukacyjno-historyczną, były darmowe degustacje i zabawy dla dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Dni Karpia w Przygodzicach na Góreczniku [ZDJĘCIA]

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Dolina Baryczy znajduje się w obrębie rozległej, płaskiej kotliny o równoleżnikowym przebiegu, otoczonej od południa wzgórzami morenowymi, ukształtowanymi w wyniku działalności lodowca. Sama Barycz zalicza się
do rzek o najniższym spadku w Polsce. Ma 133 km długości i rozległe dorzecze. Swój początek bierze nieopodal Przygodzic.

W granicach gminy Przygodzice znajduje się rezerwat florystyczny "Wydymacz", który wraz z 1/3 powierzchni gminy należą do Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy obejmuje swoim zasięgiem 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy. Obszar Parku objęty jest konwencją ochrony środowisk wodnych z Ramsar.

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku! Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice [ZDJĘCIA]

Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Przygodzice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto