Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie rozpoczął się XVI Światowy Festiwal Chórów Polonijnych

Marzena Sutryk
Wczoraj w koszalińskim ratuszu uczestnicy festiwalu spotkali się z władzami miasta
Wczoraj w koszalińskim ratuszu uczestnicy festiwalu spotkali się z władzami miasta Radek Koleśnik
Do Koszalina przyjechało siedem chórów z Czech, Białorusi i Ukrainy. Rozpoczął się XVI Światowy Festiwal Chórów Polonijnych. Potrwa do 22 lipca.

Spotkania polonijne w Koszalinie mają już 48-letnią tradycję. Do tej pory wzięło w nich udział ok. 25 tysięcy uczestników różnych form Polonijnej Akademii Chóralnej i powstające wciąż nowe chóry, które prowadzą w większości dyrygenci, którzy w Koszalinie kształcili się w zakresie dyrygentury.

- Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska - mam zaszczyt przewodniczyć koszalińskim strukturom - mówił senator PO Piotr Zientarski.

- Nie wyobrażam sobie, by tradycja organizowania Festiwali Chórów Polonijnych w Koszalinie została przerwana, choć są problemy finansowe. Wzrosła liczba wniosków o dofinansowanie składanych do Senatu aż o 1000%.

- Cieszę się, że jesteśmy tu po raz kolejny - dodaje prof. Przemysław Pałka, dyrektor artystyczny.

- Pracujemy ciężko cały tydzień, by dać jak najwięcej koncertów. Tu ukłon w stronę miasta i mieszkańców, bo to oni przychodzą na nasze koncerty. Ten festiwal jest szczególny, z uwagi na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W Koszalinie gości: chór Malebor z Doniecka, A to my z Pragi, a także Kraj rodzinny, Społem, Zgoda z Białorusi i Canta Anima, chór im. Juliusza Zarębskiego z Ukrainy.

Chórzyści będą występować w Koszalinie, ale też w kilku miastach w regionie: 18 lipca (środa) godz. 17 - koncert w kościele w Sarbinowie; godz. 18 - koncert w Ośrodku Kultury w Świdwinie oraz w kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie; 19 lipca (czwartek) o godz. 16.45 na placu Polonii 1 w Koszalinie - podczas koncertu zostanie uroczyście odśpiewana pieśń Gaude Mater Polonia; godz. 19 - koncert w kościele pw. NSPJ w Bia-łogardzie; 20 lipca (piątek) - godz. 17 koncert w kościele w Dobrzycy; godz. 18 - w Oś-odku Kultury w Bobolicach oraz w Centrum Kultury w Świeszynie, a także w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie; 21 lipca (sobota) - godz. 19 koncert galowy w Filharmonii Koszalińskiej; 22 lipca (niedziela) - godz. 10.30 msza święta w intencji Polonii w kościele pw. Ducha Świętego.

- W tym roku nie będzie warsztatów dla dyrygentów, z powodu czasu i pieniędzy. Woleliśmy zaprosić więcej chórów - mówi Bożena Kaczmarek, dyrektor biura organizacyjnego.

Koszt imprezy, która jest współfinansowana przez ratusz, to ok. 130 tys. złotych.

Zobacz także Koszalin: występ chórów w kościele pw. Świętego Ducha

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto