Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętuj dziś z nami Międzynarodowy Dzień... Sernika

Aleksandra Szatarów
Dzień 30 lipca to nieoficjalny Międzynarodowy Dzień Sernika. Jest to deser znany na całym świecie.

Kochamy serniki od tych tradycyjnych robionych z wiejskiego twarogu przez kremowe serniki na zimno do sernikowych wynalazków.
Przepisów na ten serowy smakołyk jest cała masa. Serniki dzielą się na dwie podstawowe kategorie: takie które wymagają pieczenia i takie, które przygotować możemy bez uruchamiania piekarnika.

Sernik był już znany w starożytnej Grecji kiedy to podawano go, lub coś co składem przypominało sernik, olimpijskim atletom. Najwcześniejsza potwierdzona wzmianka o serniku pochodzi od greckiego lekarza Aegimusa z jego książki na temat sztuki robienia serników. Katon Starszy zwany Cenzorem w swoim dziele "De agri cultura" - o gospodarstwie wiejskim (najstarsze zachowane do naszych czasów dzieło, napisane prozą po łacinie), w którym opisywał jak prowadzić posiadłość ziemską, podaje przepisy na dwa ciasta: libum i placenta. Placenta bardziej przypominała nasze serniki - osobno pieczony spód ciasta i ciasto.

Pierwszy znaleziony przepis drukowany na sernik można odnaleźć w angielskiej książce kucharskiej z 1390 roku. Książka kucharska z połowy XVI wieku, opisująca niektóre fakty z zamku Tudorów, kuchnię i uczty władców. Znajdziemy w niej przepis na tartę serową: "Ażeby zrobić tartę serową trzeba brać twardy ser i pokroić go w plastry, obrać, następnie włożyć do gotującej wody, albo do słodkiego mleka. Przetrzymać trzy godziny, wtedy wyciągnąć to co zostało na górze. Następnie rozkruszyć na małe kawałki, za pomocą sitka wyciągnąć resztę sera. Wymieszać z sześcioma jajkami i ucierać z cukrem i masłem, następnie upiec."

W 1872 roku amerykanie osiągnęli pewien przełom technologiczny, który stał się nową erą dla serników. William Lawrence z Chester, New York próbował stworzyć francuski ser- Neufchatel, przez przypadek stworzył "niedojrzały ser", który był jeszcze lepszy, bardziej kremowy- nazwany został serkiem śmietankowym.
Grecy uważali sernik za ciasto. Niektórzy współcześni piekarze twierdzą, że ze względu na obecność dużej ilości jajek jako zaczynu dowodzi, że jest to tort. Jeszcze inni są zdania, że skórka którą da się oddzielić, miękkie nadzienie, i brak mąki udowadniają, że to jest tarta z kremem z mleka i jaj.

Jaki jest wasz ulubiony przepis na sernik? Jesteście tradycjonalistami? A może kichanie kulinarne eksperymenty?
Tradycjonalistom , ale nie tylko im, polecamy sernik na zimno, z receptury, która ma 30 lat.

Sernik bez pieczenia
4 łyżki stołowe żelatyny deserowej namoczyć w 0,5 szklanki przegotowanej, letniej wody i dobrze wymieszać. Wlać do 1 szklanki przegotowanego mleka . Dokładnie wymieszać do rozpuszczenia, schłodzić do temperatury pokojowej.
20 dag masła utrzeć z 3/4 szklanki cukru , 1 całym jajkiem i 2 żółtkami. Utartą masę wymieszać dokładnie z 1/2 kg sera homogenizowanego i połączyć z przygotowaną wcześniej żelatyną. Dodać połówkę, albo nawet całą cytrynę (cytryna to moja koncepcja, polecam) i rodzynki (wcześniej zalane wrzątkiem). Całość przelać do okrągłej (najlepiej) formy.
Schłodzić, wstawić do lodówki. Po stężeniu, wyłożyć owoce i zalać tężejącą galaretką.
Skusicie się na kawałek?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto