Ścieżka edukacji ekologicznej „Warta”

Artykuł sponsorowany
Nad lewym brzegu rzeki Warta, w pobliżu mostu na drodze z Łodzi do miejscowości Warta znajduje się obszar NATURA 2000. Jest on jednym z elementów sieci, która powstała, aby chronić określone typy siedlisk przyrodniczych oraz gatunków uważanych za cenne i zagrożone w skali całej Europy, a także w celu ochrony różnorodności biologicznej.

Gmina i Miasto WARTA zrealizowały tutaj projekt pn. Ścieżka edukacji ekologicznej „Warta”. W ramach inwestycji powstał ciąg pieszy (chodnik w linii nasypu drogi wojewódzkiej), zatoka parkingowa oraz tablice informacyjne dotyczące obszaru Natura 2000 i krajobrazu chronionego.

Na jednej z tablic możemy przeczytać informacje o pobliskim, położonym na terenie gminy Warta i Pęczniew Rezerwacie Ornitologicznym „Jeziorsko”. Powstał on w celu ochrony ostoi ptaków wodnobłotnych na obszarze płytkiej, tzw. cofkowej części Zbiornika Jeziorsko. Stwierdzono tam występowanie około 250 gatunków ptaków, w tym 150 lęgowych. O okresie przelotów nierzadkie są stada ptaków liczące setki i tysiące osobników; wśród nich zdarzają się gatunki bardzo rzadkie, sporadycznie zalatujące do Polski, takie jak czapla nadobna i ibis kasztanowaty. Tablica informuje ponadto o utworzonym w 1998 roku Nadwarciańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu, wchodzącym w skład ponadregionalnego systemu chronionego krajobrazu w Polsce. Ochroną zostały objęte zadrzewienia śródpolne, lasy i roślinność naturalna.

Druga z postawionych na ścieżce edukacyjnej „Warta” tablic informuje o wybranych gatunkach ptaków i zwierząt na Obszarze Natura 2000 powyższej strefy. Znajdziemy na niej zdjęcia oraz krótkie opisy gatunków.
Inwestycja, obok ochrony wyjątkowo cennych – i to w skali całego kraju - walorów środowiska przyrodniczego gminy Warta, miała na celu kształtowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców i turystów.

Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Jego całkowita wartość wyniosła prawie 342 tys. zł, z czego około 223 tys. zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto