Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się 51. Międzynarodowy Festiwal Organowy

Jarosław Jurkiewicz
archiwum organizatora
Wielkie dzieła muzyczne, śpiewy chóralne oraz muzyka etniczna i sakralna - tak zapowiada się 51. Międzynarodowy Festiwal Organowy.

Koszaliński festiwal będzie skromniejszy niż dotąd.

- Z powodów finansowych, bo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam niższą dotację. Nie ukaże się więc książeczka z programem, w Koszalinie zostanie zorganizowany o jeden koncert mniej - ubolewa Bogdan Narloch, dyrektor artystyczny festiwalu.

- To przykre, bo koncerty cieszą się dużą popularnością. W Koszalinie mamy dużą frekwencję, w mniejszych miejscowościach też były pełne kościoły.

Muzyka dawna i śpiewający księża

Inauguracyjny koncert, który odbył się piątek w koszalińskiej katedrze został poświęcony Feliksowi Nowowiejskiemu w 150. rocznicę jego urodzin. Na organach zagrał Jerzy Kukla. On również stanął za pulpitem dyrygenckim. Najpierw usłyszeliśmy 9. symfonię organową z udziałem instrumentów dętych i blaszanych, a po niej - uwerturę do opery Legenda Bałtyku i Marsz pretorianów z oratorium Quo Vadis.

W przyszłym tygodniu czeka nas recital Christiana-Markusa Raisera, organisty miejskiego kościoła ewangelickiego w Karlsruhe.

- Wystąpi też bardzo interesujący zespół muzyki dawnej La Nuove Musiche ze Słowacji - dodaje Bogdan Narloch.

- Artyści pokażą się w strojach z epoki i zaprezentują historyczną muzykę. 21 lipca posłuchamy zespołu wokalnego księży solistów Servi Domini Cantores . Śpiewający księża występowali w naszym regionie już 3. lata temu i oczarowali publiczność.

Wszyscy mają solidne muzyczne i humanistyczne wykształcenie, są wykładowcami uczelni muzycznych. W ich wykonaniu - arie z najpiękniejszych oper.

Organiści z Europy i Tajwanu

28 lipca na organach naszej katedry zagra Thomas Sauer, organista prestiżowej katolickiej katedry św. Jadwigi w Berlinie. Tego wieczoru czeka nas rewelacja festiwalu - koncert zespołu muzyki dawnej Choreja Kozacka z Ukrainy.

Artyści zagrają tradycyjne wschodnie utwory na takich instrumentach jak: bandura, lizard, sopiłka, lira i taraban. 4 sierpnia planowany jest recital organisty z Tajwanu Tien-Ming Pana.

- Jego występ będzie wydarzeniem, bo w tym rejonie świata nie ma tradycji muzyki organowej. Religią dominującą jest przecież buddyzm - przyznaje Bogdan Narloch.

Tien-Ming Pan kształcił się we Francji i jest organistą dużego katolickiego uniwersytetu w Tajpej.

Koncert zaplanowany na 11 sierpnia uświetni włoski organista Daniele Feretti.

Będzie też atrakcja dla wielbicieli śpiewów cerkiewnych - wystąpi rewelacyjny męski zespół wokalny z Serbii. Na zakończenie festiwalu (1 września) zaplanowano wykonanie oratorium festiwalowego - monumentalnego dzieła autorstwa koszalińskiego twórcy Andrzeja Cwojdzińskiego, skomponowanego do słów księdza Henryka Romanika. Na organach zagra artysta z Trójmiasta Karol Hilla.

Wystąpią uznani śpiewacy: Joanna Tylkowska-Drożdż (sopran), Ewa Filipowicz (mezzosopran/alt), Paweł Wolski (tenor) i Zbigniew Stępniak (bas). Zaśpiewają koszalińskie chóry: Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona, Kanon i Potik prowadzone przez Radosława Wilkiewicza.

Bilety na koncerty w katedrze w cenie 16 zł (11 zł - ulgowy) można kupić w kasie Filharmonii Koszalińskiej przy ul. Piastowskiej 2 (w godz. 11-15) oraz na godzinę przed koncertem przy wejściu do świątyni. Wstęp na koncerty poza Koszalinem jest bezpłatny

Zobacz także 50-letnia Warszawa zawitała do Koszalina

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto