Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prosty sposób na zdrowy, domowy nabiał

Materiał Partnera Zewnętrznego
Ekologiczna i zdrowa żywność nie musi już być kosztowna. Dzięki możliwości własnego wytwarzania niektórych składników możemy wręcz zaoszczędzić, w porównaniu do tradycyjnych produktów. Przede wszystkim wiemy, co ląduje na naszym talerzu i jakie są składniki takich wyrobów.

Jednym z prostszych produktów do przygotowania jest jogurt domowej roboty. Dwa składniki, jakich będziesz potrzebował, by przyrządzić taki nabiał, to świeże lub pasteryzowane mleko (staraj się unikać mleka UHT) oraz jogurt naturalny ze sklepu. Ten drugi potrzebny będzie, by wzbogacić ciecz o żywe kultury bakterii i założyć przez to swoją nową kolonię. Z gotowego wyrobu oddziel małą szklankę, by przy kolejnej „produkcji” mieć już własne kultury bakterii. A jak to przygotować? Wystarczy, że zmieszasz oba produkty i wstawisz zawartość do odpowiedniego urządzenia, np. takiego jak jogurtownica Ariete 620. Możesz w niej przyrządzić 1 litr produktu na raz. Rozlej zmieszane mleko i jogurt do 7 pojemniczków, zakręć je i wstaw do bazy. Tę ustaw na odpowiednią temperaturę. Po 12 godzinach otrzymasz gotowy wyrób, który przez 2 tygodnie utrzyma swoją świeżość, jeśli będzie przechowywany w lodówce. Po zakończeniu całego procesu, pojemniczki możesz umyć w zmywarce.

Taki oto jogurt jest pozbawiony konserwantów, utrwalaczy, barwników i cukru. Oczywiście zależy to również od produktu bazowego, dodanego do mleka. Jednak po kilku cyklach będziesz miał całkowicie zdrowy produkt. Tu nie ma miejsce na sztuczne dodatki.

Inaczej ma się sprawa z naturalnymi dodatkami. Dorzuć do mleka owoce, startą czekoladę, wiórki kokosowe, startą skórkę cytryny lub inne produkty, z którymi kojarzy Ci się jogurt, a będziesz miał wersję smakową i nadal całkowicie zdrową.

Po uzyskaniu naturalnego jogurtu, możesz go przetwarzać dalej, np. na jogurt grecki, twaróg czy bliskowschodni labaneh. Pierwszy uzyskasz odsączając ze swojego produktu serwatkę. Przygotuj miskę lub garnek i gęste sito (jeśli nie masz, użyj gazy lub ściereczki lnianej). Materiał rozwiń na durszlaku lub użyj sita, które oprzesz na krawędziach miski albo garnka i pozwolisz serwatce spływać na dno. Po okresie 1 – 2 godzin, masz gotowy jogurt grecki.

Labaneh otrzymasz odsączając swój produkt dłużej – około 12 godzin. Tak powstały wyrób uformuj w kulki i namocz w oliwie. Następnie obtocz je w przyprawach czy ziołach i odstaw do lodówki na ręczniku papierowym, który będzie wchłaniał z nich wilgoć. Co jakiś czas obróć kulki. Po około 4 dniach wrzuć je do słoika i zalej oliwą. Labaneh w tej formie będzie przydatny do spożycia nawet ponad pół roku.

Twaróg powstanie po jeszcze większej liczbie godzin odsączania jogurtu na gazie. Gdy osiągnie gotową konsystencję, przetrzymuj go w lodówce. Tak powstały produkt możesz kroić w plastry i grillować lub jeść z bułką jak kanapkę. Smakowitym pomysłem będzie zalanie kostek twarogu oliwą z ziołami lub przyprawami. Ten wyrób również postoi ponad pół roku.

Jak widzisz, przygotowanie zdrowych i ekologicznych wyrobów jest możliwe w domowych warunkach i nie potrzeba do tego wyspecjalizowanych urządzeń. Wystarczy jogurtownica i głowa pełna pomysłów na autorskie przepisy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto