Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu "Badabada": szybka diagnoza szansą na normalne życie

zgm
123rf
Fundacja Synapsis zachęca rodziców do korzystania z narzędzi pozwalających na wczesne wykrycie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Im wcześniej zostanie podjęta terapia, tym większe szanse na jej sukces.

ONZ uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie obok raka, cukrzycy, HIV/AIDS. W latach 90-tych z autyzmem rodziło się j1 na 2000 dzieci. Dziś to 1 na 68 w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce - statystyki nie są zgodne, ale podaje się między 1 na 150-300 dzieci. W naszym kraju nie istnieje systemowe, wczesne wykrywanie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Szacuje się, że w dużych miastach zostaje on zdiagnozowany średnio około czwartego roku życia, a możliwe jest to już dwa lata wcześniej.

Dlatego fundacja Synapsis zainicjowała Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu "Badabada”.

"Michaś 30 stycznia skończył 30 miesięcy i mam podejrzenie, a raczej pewność, że ma autyzm. Dla nas rodziców to szok i szukam, gdzie da się zrobić diagnozę. Dotychczas wszyscy nas zbywali i wyśmiewali mówiąc, że Michaś ma jedynie zaburzenia integracji sensorycznej. Terapię ma prowadzoną pod kątem zaburzeń SI i mowy, nikt niestety nie zmieni planu dopóki nie będziemy mieć czarno na białym, że Michaś ma autyzm. Nie wiem, gdzie mam szukać pomocy - słyszałam o programie Badabada i zastanawiam się, czy jest możliwość w ramach programu zrobić diagnozę. Będę wdzięczna za pomoc."

"Mój synek ma 17 miesięcy. Od 14 miesiąca przestał mówić, nie pokazuje paluszkiem, nigdy tego nie robił. Mam duże problemy z komunikacją z synkiem, gdyż nie powie, nie pokaże, co chciałby dostać. Jest ciągle niespokojny - sama domyślam się co chce i po kilku próbach udaje mi się zgadnąć czemu marudził. Nie lubi się przytulać: nawet jak nosze go na rękach to przodem do świata. Jedyne co potrafi, to wykonać jedno lub dwa polecenia np. „przynieś misia” a jak powiem „pokaż” lub „gdzie jest miś?”, to nie pokaże, tylko przyniesie. Czasami uda mu się powiedzieć „mama”. Zawsze myślałam, że wie, kto to mama, ale ostatnio zostawiłam synka z teściową, która opowiadała, że jak chciał na ręce, to mówił „mama”. Bardzo się martwię o swojego synka. Proszę o radę, co mam teraz zrobić? "

Takie maile i telefony odbiera koordynator działającego od kilku miesięcy programu „Badabada”. Wielu rodziców zgłaszających swoim pediatrom wątpliwości co do rozwoju ich maluchów słyszy, że „jeszcze ma czas”, „przesadza Pani, każdy ma swoje tempo rozwoju”, „proszę nie histeryzować”, itp.

Fundacja Synapsis informuje: rodzice, obserwujcie swoje dzieci i szukajcie odpowiedzi na wątpliwości. Nie dajcie się zbyć obojętnością lekarza, czy psychologa. Szukajcie takich, którzy razem z Wami będą chcieli obserwować rozwój dziecka i reagować, jeśli wystąpią jakieś nieprawidłowości. Szkoli także lekarzy, pielęgniarki, psychologów i pedagogów w zakresie rozwoju małego dziecka i badań przesiewowych w kierunku autyzmu, żeby było coraz więcej osób, które wspierają rodziców.

Rodzice sami mogą zweryfikować rozwój swoich maluchów, dzięki badaniu online na stronie badabada.pl. W zakładce „Zbadaj” znajduje się formularz z 20 prostymi pytaniami, dzięki któremu można zbadać dziecko w wieku 16-30 miesięcy. Ankieta kończy się informacją dla rodzica, czy jest jakiś powód do niepokoju i co powinien dalej zrobić, czy też wszystko jest w porządku i nie ma powodów do niepokoju. Już ponad cztery tysiące rodziców skorzystało z tej możliwości, a kampania „Dziecko nie powie Ci, że ma autyzm” realizowana do końca roku przez Fundację SYNAPSIS, zachęca kolejnych rodziców.

Kiedy powinniśmy się niepokoić, że nasze dziecko nie rozwija się prawidłowo i na co zwracać uwagę? Przed ukończeniem drugiego roku życia dziecko powinno osiągnąć kluczowe kompetencje społeczne:
• kontakt wzrokowy – wielokrotnie w ciągu dnia, przy równych okazjach dziecko patrzy w oczy rodzica
• reakcja na imię – dziecko odwraca się i patrzy na rodzica, gdy jest wołane po imieniu
• wskazywanie informujące – dziecko potrafi wskazać palcem interesujący go, oddalony przedmiot (np. zabawkę, lecący samolot, jadący samochód), próbując w ten sposób zwrócić uwagę dorosłego na ten przedmiot
• uwspólnianie uwagi - patrzy na Ciebie podczas wykonywania jakiejś czynności, potem na to, co robisz i ponownie na Ciebie
• naśladowanie – dziecko potrafi naśladować po dorosłym proste gesty (np. „jaki duży”, „mniam mniam”, „brawo”), dźwięki (np. odgłosy zwierzątek), czynności (np. stukanie, mieszanie w kubeczku itp.) .
• zabawa „na niby” - dziecko bawi się na niby, np. karmiąc lalę, udając mamę, kierowcę ciężarówki, itp.

Jeśli Twoje dziecko skończyło już 2 lata i nie opanowało powyższych umiejętności lub wycofało się z nich, skontaktuj się koniecznie ze specjalistą!

W tym roku w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Autyzmu "Badabada” przebadano 4 300 dzieci. By można było spopularyzować badania przesiewowe potrzebne są pieniądze. Pomóc można wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 73 565 za 3,69 zł z VAT/SMS lub wpłacając darowiznę przez stronę http://badabada.pl/wesprzyj. Każda złotówka zwiększa szansę maluchów na samodzielne życie w przyszłości.

Portale naszemiasto.pl wspierają fundację Synapsis, dlatego też obejmujemy Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu "Badabada” patronatem medialnym.

Akcję popiera m.in. aktor Bartłomiej Topa. Zobacz spot promujący:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto