Ponad trzy tony min morskich z Bałtyku zniszczył w ostatnich dniach okręt Marynarki Wojennej ORP Flaming.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jeden z ładunków ważył 880 kilogramów i był prawdopodobnie tak zwaną miną denną z okresu pierwszej wojny światowej. To największy tego typu obiekt zniszczony przez polską Marynarkę Wojenną. Pozostałe odnalezione ładunki to ważące od 150 do ponad 300 kilogramów miny denne i kotwiczne z okresu drugiej wojny światowej. Wszystkie zostały rzucone do Bałtyku przez Kriegsmarine ok. roku 1945.

Operację ich zniszczenia ORP Flaming przeprowadził przy użyciu zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego, który na podwodne obiekty przeniósł specjalne ładunki wybuchowe. Miny zalegały na głębokości około 80 metrów, u wybrzeży Estonii, kilka mil morskich na południe od toru wodnego na Zatoki Fińskiej.

Operację poszukiwania, wykrywania i niszczenia min przeprowadzono w ramach trwającej na Zatoce Fińskiej międzynarodowej operacji przeciwminowej " Open Spirit 2009". Manewry potrwają do 11 września. Uczestniczą w niej jednostki z dziewięciu państw w tym dwa polskie niszczyciele min ORP Flaming i ORP Mewa.


Wiadomości Koszalin, Wydarzenia Koszalin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!