Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okno na gwiazdy. Rusza Obserwatorium Astronomiczne w Koszalinie

Katarzyna Chybowska
Tak obserwatorium wygląda w środku. Na zdjęciu dr  inż.  Robert Suszyński
Tak obserwatorium wygląda w środku. Na zdjęciu dr inż. Robert Suszyński Radosław Brzostek
Od września rusza obserwatorium astronomiczne. To jeden z największych obiektów tego typu przeznaczonych dla celów edukacyjnych.

Przypomnijmy, pomysłodawcą obserwatorium astronomicznego w Koszalinie jest Paweł Iwanek, lekarz stomatolog, który oprócz tego jest pasjonatem astronomii. Swój projekt złożył w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcom bardzo spodobało się to, że będą mogli obserwować gwiazdy. Inwestycja była obliczona na 500 tys. zł, ale, jak się okazało, łącznie projekt pochłonął aż 1,5 mln zł. Już od września Organizacyjnie obiektem zajmie się Pałac Młodzieży.

Obecnie udało się już zatrudnić już dwóch pracowników, a we wrześniu prawdopodobnie będzie konkurs na trzeciego. Kierownikiem obserwatorium został dr inż. Robert Suszyński, na co dzień wykładowca na Politechnice Koszalińskiej.

- Z wykształcenia jestem elektronikiem, pracuję jako informatyk , ale astronomia już od lat jest moją pasją - wyjaśnia dr Robert Suszyński, kierownik obserwatorium astronomicznego w Koszalinie.

- 10 lat temu w moim ogrodzie powstał mniejszy obiekt, nie tak jak tu 5,5 metrowy, ale 3. Od lat zajmuję się badaniami astronomicznymi, biorę udział w zjazdach i konwentach. Oprócz kierownika, Pałac Młodzieży zatrudnił też fizyka Grzegorza Sikorskiego, który ma długoletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej.

- Obiekt wybudowany został dzięki budżetowi obywatelskiemu. Dlatego będzie on udostępniany koszalinianom za darmo. Chcemy, aby miał stałe godziny otwarcia, w ciągu tygodnia. Oprócz tego będziemy przygotowywać ofertę zajęć dla uczniów. Planujemy też nocne obserwowanie gwiazd. Niepozorny budynek Samo obserwatorium na pierwszy rzut oka jest nie pozorne. To, co znajduje się w środku jest najważniejsze.

- Oczywiście największe wrażenie robi sama kopuła o średnicy 5,5 metra, wraz z 40-centymetrowym teleskopem RC. Dzięki niej możemy zobaczyć tak naprawdę nie tylko wszystko w układzie słonecznym, ale też odległe galaktyki, gromady kuliste czy obłoki pyłowe - wymienia kierownik obserwatorium.

- Oprócz tego mamy dwa teleskopy , w tym jeden słoneczny, z którego można korzystać w ciągu dnia. To, ile będzie można zobaczyć, zależy od warunków atmosferycznych.

- Oczywiście byłoby lepiej, gdyby obserwatorium było na przykład w Borach Tucholskich z dala od świateł miasta. Ale kto by tak naprawdę z niego wtedy korzystał? To kompromis, który ułatwi, szczególnie młodzieży, dostęp do wiedzy astronomicznej - stwierdza nasz rozmówca. Budynek dopiero kilka dni temu został oddany. Trwają więc intensywne prace przygotowawcze.

- Już ruszyła nasza strona na Facebooku, a przygotowywana jest podstrona obserwatorium w domenie Pałacu Młodzieży. Tam będzie można wkrótce znaleźć wszystkie informacje, jak do nas trafić - dodaje dr Suszyński. Warto też dodać, że zamontowany w obserwatorium sprzęt posiada możliwość rejestracji oraz robienia zdjęć, które później mogą być wykorzystywane w czasie zajęć w sali wykładowej, mieszącej się w budynku.

- Oficjalne otwarcie będzie 1 września. Rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół nr 10 jest na 9, więc myślimy, że tak o 10-10.30 rozpocznie się otwarcie - informuje nas Andrzej Fulbiszewski z Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji.

Zobacz także Budowa Obserwatorium w Koszalinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto