Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016. Historyczny festyn zawładnie całym miastem

Katarzyna Chybowska
W czasie Nocy w Muzeum, jednym z chętniej odwiedzanych miejsc jest Archiwum Państwowe w Koszalinie.
W czasie Nocy w Muzeum, jednym z chętniej odwiedzanych miejsc jest Archiwum Państwowe w Koszalinie. Radek Koleśnik
W tym roku przypada kulminacja obchodów 750-lecia Koszalina. Nic więc dziwnego, że również tegoroczna Noc Muzeów będzie podporządkowana tej wyjątkowej rocznicy. Będziemy mogli przypomnieć sobie historię naszego grodu od a do z. Wydarzeń, jak zwykle, będzie bez liku. Rezerwujcie sobie czas na sobotni wieczór.

Jak co roku prym w Nocy Muzeów wiodą u nas Muzeum w Koszalinie oraz Archiwum Państwowe w Koszalinie. Te dwie instytucje prześcigają się w pomysłach na to, co jeszcze można by zaproponować zwiedzającym.

Na dziedzińcu

Tradycyjnie już nasze Muzeum zaprasza na inscenizację grupy rekonstrukcyjnej. Drużyna Wojów Piastowskich Jantat będzie występować kilkukrotnie w różnych konfiguracjach. Oprócz tego możemy liczyć na jarmark, na którym zaprezentowane będą m.in. tradycyjne potrawy, narzędzia, sprzęty, broń itd. Dzieciaki będą mogły wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, np. uczyć się pięknego pisania, dowiedzieć się, jak powstaje piernik, podpatrzeć akrobatów i żonglerów. Starszych na pewno zainteresują konkursy. O grze miejskiej przygotowanej przez muzeum - piszemy poniżej.

Oprócz tego wojowie sprawdzą naszą siłę i zobaczą, czy nadajemy się do roli klikona (krzykacza miejskiego, który zawodowo zajmował się powiadamianiem mieszkańców o ważnych wydarzeniach lub obwieszczaniem uchwał władz samorządowych). Konkurs na najgłośniejszego klikona będzie próbą ożywienia jednego ze średniowiecznych obyczajów. Wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił o godz. 19.30. Koszaliński klikon zostanie wyłoniony dzięki Laboratorium Badawczemu Milab, które dokona pomiarów i wystawi pisemne potwierdzenie predyspozycji do wykonywania zawodu krzykacza. Hasło już możecie potrenować, bo brzmi: „Niechaj zatem wszyscy obecnie i w przyszłości żyjący wiedzą, że miasto zwane Koszalin otrzymało prawa miejskie roku pańskiego 1266!”. Powodzenia.

Przy archiwum

W ubiegłym roku przenieśliśmy się wraz z Archiwum w czasy słynnych dożynek w Koszalinie w 1975 r. Tym razem będziemy wspólnie świętować urodziny miasta. Historyczny festyn zacznie się od widowiska przygotowanego przez Bałtycki Teatr Dramatyczny - ph. nadanie aktu lokacyjnego Koszalinowi. Oprócz tego czekają nas: zwiedzanie magazynów archiwalnych, warsztaty kaligrafii, stanowisko karabinu maszynowego M.G.08, pojedynki rycerskie, pokazy i warsztaty łucznicze, warsztaty i pokazy garncarskie, rzeźbiarskie, wikliniarskie.

Ogłoszone zostaną wyniki konkursu na smakowity bochenek chleba oraz na klasyk 750-lecia Miasta Koszalina. Będzie można też obejrzeć wystawę pojazdów zabytkowych Stowarzyszenia Klasyczny Koszalin (na parkingu miejskim przy ul. Połczyńskiej, obok Archiwum Państwowego). Szczególną uwagę zwróćcie na pokaz kolekcji strojów z XVIII w. wykonanych przez Magdalenę Bekier-Hein. O godz. 23 czeka nas widowisko laserowo-multimedialne Koszalin, pełnia życia. 750 lat historii, a na samo zakończenie koncerty, najpierw Kasi Szubert Electrica Laser Violin, a po niej - zespołu Kolesie. Szczegółowy program Nocy Muzeów 2016 w Koszalinie znajdziecie na stronie muzeum: www.muzeum.koszalin.pl oraz archiwum: www.koszalin.-ap.gov.pl.

W Noc Muzeów czynne będą:

Archiwum Państwowe w Koszalinie, ul. Skłodowskiej-Curie 2, godz. 18-24;
Kościół św. Gertrudy, ul. Modrzejewskiej, godz. 18-24;
Muzeum 8. Dywizji Obrony Wybrzeża, ul. 4 Marca 2, godz. 18-21.30;
Muzeum Komunikacji Miejskiej w Koszalinie - zajezdnia MZK, ul. Gnieźnieńska 9, godz. 18.-22.30;
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, ul. Wojska Polskiego 70, godz. 18-24;
Muzeum Sztuki Książki, ul. Szczecińska 1, godz. 18-22;
Muzeum Wody, ul. Żwirowa 18, godz. 18-24;
Muzeum Aut Zabytkowych, Mścice, ul. Koszalińska 1, godz. 18-22;
Izba Jamneńska i Kościół Matki Boskiej Różańcowej (Jamno-Łabusz), ul. Szkolna 2, godz. 18-22;
Sala Tradycji Polskich Formacji Granicznych, ul. Piłsudskiego 92, godz. 18-22;
Galeria Na Piętrze, ul. Dworcowa 8, godz. 18-22;
Galeria Sztuki Współczesnej (Hotel Gromada), ul. Zwycięstwa 20/24, godz. 18-24;
Galeria Zbigniewa Murzyna, ul. Dworcowa 6, godz. 18-24;
Galeria Scena, City Box, Rynek Staromiejski 14, godz. 18-24;
Lokomotywownia Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, ul. Lechicka 54, godz. 18-24;
Małe Muzeum - Fabryka Zabawek Pluszowych Kolor Plusz, ul. Krawiecka 6, godz. 18-23;
Radio Koszalin, ul. Piłsudskiego 41, godz. 18-24;
Zespół Szkół Plastycznych, ul. Racławicka 9, godz. 18-22.

Koszalin - 750-lecie miasta. Gra miejska muzeum
W zabawie mogą brać udział całe rodziny albo po prostu grupy przyjaciół. Gra odbywa się w czasie Nocy Muzeów w obrębie średniowiecznych murów miejskich i będzie polegać na odnalezieniu zabytków i miejsc historycznych oraz aktu lokacyjnego miasta. Zawodnicy będą musieli zameldować się w 6. punktach kontrolnych, gdzie otrzymają kolejne wskazówki. Drużyny wystartują z placu przed Muzeum w odstępach 5-minutowych. Sama trasa nie powinna im zająć więcej niż 30 minut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto