Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kotły kondensacyjne kontra tradycyjne. Sprawdzamy ich wady i zalety

Katarzyna Chybowska
archiwum
Zwykłego użytkownika nie interesują parametry techniczne ani zasady działania pieców grzewczych. Chcemy po prostu wiedzieć, jakie mają zalety i jakie są ich wady.

Dziś przyjrzymy się coraz popularniejszym kotłom kondensacyjnym.

ZALETY

Statystyczny inwestor przede wszystkim zainteresowany jest oszczędnościami. Im mniej zapłaci zimą za ogrzewanie, tym bardziej będzie zadowolony. Główną zaletą kotłów kondensacyjnych jest mniejsze zużycie gazu, bo ze spalin odbieramy więcej ciepła niż jest to możliwe w przypadku kotła tradycyjnego. Oznacza, że jest bardziej ekonomiczny niż inne kotły. Ponieważ zakup kotła to inwestycja n a wiele lat, warto obliczyć, po jakim czasie zainwestowane w piec pieniądze nam się zwrócą. Bo, nie ma co ukrywać, kotły kondensacyjne są droższe od tradycyjnych. Można to w prosty sposób obliczyć.

W przypadku klasycznego domku jednorodzinnego, który potrzebuje mocy grzewczej na poziomie 15 kWh, tradycyjny piec zużyje 2992 m sześc. gazu, kondensacyjny - tylko 2604 m sześc. Da nam to oszczędność rzędu ok. 1000 zł rocznie. Z tego wynika, że różnica w cenie pomiędzy kotłami kondensacyjnym a tradycyjnym zwróci nam się w ok. 3 lata. Co równie ważne, dzięki zastosowanej w nich technologii, nie potrzebują one specjalnej kotłowni. Można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu użytkowym – kuchni, łazience, przedpokoju, garderobie. Nawet w szafce kuchennej, tak, aby nie rzucał się w oczy. Zaletą kotłów kondensacyjnych jest także i to, że im mniejsze mają obciążenie, tym większa jest sprawność.

Przewymiarowanie kotła przynosi zatem korzyści, a nie straty: dom jest dogrzany w silne mrozy, ale i nie trzeba przepłacać za ogrzewanie, gdy jest względnie ciepło. Z tą cechą kotła kondensacyjnego wiąże się jeszcze jedna niebagatelna oszczędność – ogrzewanie wody latem. Kocioł kondensacyjny będzie pracował wówczas dużo bardziej efektywnie niż pozostałe typy kotłów.

WADY

Podstawową wadą kotła kondensacyjnego jest koszt zakupu samego pieca i elementów do niego potrzebnych. Ze względu na działanie kotła kondensacyjnego wydamy też więcej na grzejniki, które - w porównaniu do tych dopasowanych do pieca tradycyjnego - są dużo większe. Nie każdemu ich wielkość się podoba, zwłaszcza gdy w grę wchodzą niewielkie pomieszczenia.

Głos eksperta
Robert Grabowski, dyrektor hurtowni EkoWodrol - Do zalet kotłów kondensacyjnych nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Polecam szczególnie te produkowane przez firmę VAILLANT. Oprócz tego, że są relatywnie tanie i nowoczesne, wielu klientów docenia w nich to, że są to urządzenia ciche. W związku z tym można je zamontować na przykład blisko pokoju dziecinnego. Mają też wysoki poziom bezpieczeństwa. Można do nich też podłączyć kolektory słoneczne, pompy ciepła, zasobniki i regulatory

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto