Gwiazdą tegorocznego konkursu będzie Wenezuelczyk Gabriel Guillen

Gwiazdą tegorocznego konkursu będzie Wenezuelczyk Gabriel Guillen (© i.ytimg.com)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

To już czwarta edycja tego jedynego w swoim rodzaju konkursu. W tym roku na uczestników czeka kilka nowości. Jedną z najważniejszych jest podział na kategorie amatorów i uczniów szkół muzycznych.

Tegoroczna edycja Hitów na Gitarę jest pierwszą, w której obowiązywać będą podkategorie. - Rozmawialiśmy o tym już w zeszłym roku. Amatorzy skarżyli się i rezygnowali z brania udziału w konkursie, ponieważ twierdzili, że trudno osiągnąć ten sam poziom, który mają uczniowie szkół muzycznych, że jest to niesprawiedliwe - mówi Zbigniew Dubiella, dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Konkursu Hity na Gitarze.

- Mamy więc podział na 3 kategorie wiekowe, a każda z nich dodatkowo jest podzielona na podkategorie amatorów i uczniów szkół muzycznych. Już dało to efekty, bo ci którzy porezygnowali, wrócili do nas. Na przykład z Koszalina dołączyli do nas uczniowie Music Heven i Szkoły Yamaha Duże zainteresowanie Na deskach Pałacu Młodzieży w czasie tej edycji zaprezentuje się 90. uczestników, którzy wystąpią solo lub zespołowo.

- Mamy też zgłoszenia z zagranicy - dodaje pan Zbigniew. - Ale na razie nie planujemy rozszerzenia formuły konkursu do rangi międzynarodowego. Na razie chcieliśmy wprowadzić przede wszystkim podkategorie. Dwa dni z muzyką Konkurs odbędzie się w dniach 4-5 marca.

- Zapraszamy, oczywiście, na koncert laureatów, który odbędzie się w Pałacu Młodzieży, ale też na przesłuchania konkursowe, które zaczynać się będą o godzinie 10. Też w pałacu - mówi dyrektor artystyczny. - Jak co roku, będziemy się także cieszyć koncertem mistrza. Po raz pierwszy będzie to artysta spoza kraju. Wystąpi Wenezuelczyk Gabriel Guillen, który zaprezentuje przede wszystkim melodie ze swojego kraju, ale nie tylko.

Warsztaty

Nowością konkursu będą też warsztaty dla jego uczestników, które poprowadzi Bartłomiej Marusik . - Pytanie o warsztaty padło rok temu i uznałem, że muszą się na nie znaleźć fundusze - dodaje Zbigniew Dubiella. - W tym roku każdy uczestnik po prezentacji będzie mógł przejść do sali, w której Bartłomiej Marusik podzieli się z nim swoją wiedzą i doświadczeniem. Oceną konkursowiczów zajmie się w tym roku jury w składzie: Zbigniew Dubiella, Witold Kozłowski, Cezary Strokosz, Hanna Kowalik i Gabriel Guillen.

4 marca, godz. 10: przesłuchania w Pałacu Młodzieży, ul. Bogusława II 2 (wstęp wolny); godz. 16: koncert Gabriela Guillena, CK 105, bilety: 25 zł.
5 marca, godz. 10: przesłuchania w PM (wstęp wolny); godz. 16: koncert laureatów w PM (wstęp wolny).

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!