Idą zmiany w prawie pracy! Pracodawca ustali długość urlopu, a premie będą niższe

Regulowany przez pracodawcę urlop, zakaz pracy podczas wypoczynku, regulowane odgórnie premie - to tylko część zmian jakie czekają nas w kodeksie pracy w najbliższym czasie.
Idą zmiany w prawie pracy. Pracodawca ustali długość urlopu, a premie będą niższe
 Pixabay.com

Nad zmianą pracuje komisja kodyfikacyjna. Przewodniczy jej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki, który w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wyjaśnił szczegółowo charakter zmian.

Projektowanych zmian jest dużo, jednak te najważniejsze dotyczą przede wszystkim wymiaru urlopu. Jego długość nie będzie, jak do tej pory, sztywno regulowana. 26 dni otrzymamy tylko wtedy, gdy szef i załoga nie postanowią inaczej. Wymiar urlopu będzie mógł zarówno się zwiększyć, jak i zmniejszyć, wszystko zależeć ma od ustaleń w układzie zbiorowym. Przepisy mają jednak wprowadzać minimalną ilość dni urlopu przysługujących pracownikowi.

To nie jedyna zmiana dotycząca urlopów. Po wprowadzeniu nowych rozwiązań pracownik nie będzie mógł świadczyć pracy innemu pracodawcy podczas dni wolnych. Słowem, urlop brany po to, by móc pracować na drugim etacie będzie niemożliwy.
Dni wolne mają służyć wypoczynkowi.

Stracimy także możliwość "chomikowania" urlopu. Niewykorzystany w odpowiednim czasie może przepaść, choć minister nie mówi jeszcze o szczegółach tego rozwiązania.

Wiemy za to, że zmienią się warunki pracy osób wykonujących swoje obowiązki zdalnie, prawdopodobnie, zmiana ta będzie dotyczyć przepisów BHP, które w tym przypadku zostaną złagodzone lub zniesione.

red

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.08.2018, 15:34

Na każdy urlop polecam Wam ofertę sprawdzonych apartamentów Sun&Snow! Warto! Poprzez stronę rabat 30%! https://www.sunandsnow.pl/

23.08.2018, 11:46

komunistów to nie było
byli tylko mordercy i złodzieje

20.03.2018, 10:36

NWO moi drodzy. Mówi wam to coś czy dalej ludzie nie świadomi? :) Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

28.02.2018, 15:57

Komentarz do pana plującego na nauczycieli, rzecz jasna, oraz "urzędasów".

28.02.2018, 15:56

Może najlepiej zlikwidujmy zawód nauczyciela? Dzieci będą tępymi osłami, hodowanymi na bezmózgich wyborców jakichkolwiek partii (zaznaczam, że ani za PiSem, ani za PO, ani za innym Korwinem NIE JESTEM). Jeśli takie niewdzięczne bydło jak Ty nienawidzi tego zawodu, to zgaduję, że miałeś problemy w szkole. Ja sama nauczycielką nie jestem, ale doceniam, jak ciężko pracują ci ludzie, by móc czyjeś dzieci (albo rozpuszczone bachory) nauczyć, a przede wszystkim wskazać odpowiednie priorytety w życiu. Doceniam wiedzę, jaką wyniosłam z podstawówki, gimnazjum i liceum. Doceniam, bo dzięki temu mam trochę więcej tematów do rozmów niż wściubianie nochalka w cudzy biznes, jak Ty to robisz.
Kilka urlopów w czasie kariery nauczycielskiej? Fajny dowcip! Masz jakiś realny dowód, czy propaganda polityczna lub medialna wyprała Tobie główkę? Ja widzę, że nauczyciele bardzo często siedzą w szkole nawet do lipca. W sierpniu ciąg dalszy - też widzę, że wychodzą ze szkoły tego miesiąca.
Urzędników nie lubi nikt. Ale ja ich szanuję. Nie mam w zasadzie podstaw, by komukolwiek okazywać brak szacunku. Każdy zawód jest istotny. Gdy natomiast czytam komentarze buraczków podobnych Tobie, uważam, że tak, nauczycielom - i NIE TYLKO NAUCZYCIELOM, ale i pozostałym zawodom, np. lekarzom, policjantom etc. - należy się, ale zdecydowanie PODWYŻKA.

20.02.2018, 06:46

na zachodzie europy ludzie maja zamiast trzynastek na przykladzie niemiec pieniazki bozonarodzeniowe

04.02.2018, 13:24

przede wszystkim należy zlikwidować płatne roczne urlopy nauczycieli ( klika w czasie kariery) ,wypłaty "z góry" dla nauczycieli, "trzynastki" dla nauczycieli i setek tysięcy urzędasów powinny być zlikwidowane ! to są miliardy złotych !
"trzynastki" to sa zaszłości z czasów komuny i sa to niby "premie z zysku" a jakie zyski wypracowują nauczyciele i urzędasy ??? w żadnych innych firmach oprócz urzędów państwowych i oswiacie nie ma wypłacanych "trzynastek" !!!

29.01.2018, 18:31

Wszystko dla pracowników. Ze śmiechu można pękać.

27.12.2017, 18:13

a ja jestem komunistą i złodziejem - wg pisuarów. I wiesz co ? Jestem z tego dumny!!!

26.12.2017, 20:32

Dokładnie tak

26.12.2017, 20:29

Spróbuj stać się pracodawcą w Polsce , a szybciutko zmienisz zdanie. To nie pracodawcą cię okrada , tylko rząd,.....

25.12.2017, 17:23

Kolejny bubel nowej władzy, socjalizm szeroko otwiera podwoje - Odgórnie (państwowo) regulowane premie? Układ zbiorowy decyduje o długości urlopu? A ile jest na tyle dużych firm by obowiązywał układ zbiorowy? A co z małymi 2-10 osób? To chore. Czego się PIS nie dotknie - tam wszystko leży w gruzach, podobnie jak reforma służby zdrowia, edukacji czy obrony narodowej

21.12.2017, 22:35

Pracodawcy to jedna wielka banda złodziejom dorabiających się na ludziach umowy na najniższa krajowa żeby zusu nie płacić ,pracować najlepiej po15h jak mniej to ci powiedzą że to twoja wina że mało zarabiasz nie wspomnę o płaceniu pod stołem od pracowników wymaga się pracowitości sumienności i cichego siedzenia a od siebie nie dają nic

20.12.2017, 23:08

Czy możliwe jest takie ograniczenie wolności pracownika na urlopie, aby to pracodawca miał dyktować co pracownik może robić, a co nie? Czy ten artykuł został napisany w oparciu o jakieś fakty, czy o widzimisię pismaka? Bo prawo to system. A umowa o pracę pozostaje umową tj. jej warunki są przedmiotem umowy pomiędzy stronami. Gdzie tu wolność upodmiotowionych obywateli - do zawierania swobodnych, co do treści umów? A gdy pracownik chce sprzedać urlop współpracownikowi - to dlaczego nie może, skoro w konstytucji RP jest napisane, że Rzeczypospolita Polska to panstwo kapitalistyczne - o gospodarce wolnorynkowej? Dlaczego zawsze na swoieckim wschodzie, państwo rości sobie prawo do bycia mądrzejszym od obywatela? Dlaczego narzuca nakładając maskę opiekunczości - jakieś rozwiazania - bez ładu i składu. A dlaczego składka na emeryturę ma byc obowiązkowa - i to do prywatnych funduszy? Postuluję przywrócenie logiki - najlepiej od przedszkola.

19.12.2017, 22:14

Pracuję w dwóch miejscach. Czasami zdarza się, że w jednym proszę o urlop by w drugim np. kogoś zastąpić na dzień np. z powodu organizacji pracy w tym zakładzie. Po ch...lerę takie utrudnienia, nakazy i zakazy. Przeregulowanie przepisami daje skutki odwrotne od zamierzonych. Wiesz co pisie? Nie potrafisz nie pchaj się na afisz. Wszystko kontrolować i wszystkich. I to " to nie my, to pracodawca". I jeszcze pytanie: gdzie pan Duda od Kacperka?

26.11.2017, 21:34

No i dobrze myślicie że możecie nam pluć w twarz mówiąc że deszcz pada. Przez 5 lat prowadzenia działalności trafilem na nieuczciwych pracowników. Ktorzy dostawali umowę wiecej niz 6 miesiecy i szli sobie na zwolnienie. A kodeks pracy nic sobie nie robi z tego. Straszenie pip. Czyli urząd powołany do walki z nielegalnym zatrudnieniem staje zawsze przeciw pracodawcą. Nauczyliscie sie nieuczciwości to może minimalne urlopy was dobija. Na rozmowach kwalifikacyjnych prosicie o mniejsze etaty i zleceniowki bo stracicie pincet plusy i inne mopsy sropsy. A potem jak juz nie jest fajnie bo praca wymaga poswiecenia idziecie na L4 to jest chore. Wlasnie pincet plus musi byc zalezne od pracy bo za 40 lat bedziecie pomagac takim ludziom mopsy upadna zus tez a wasze pokolenia beda utrzymywać pokolenie nierobów ktorzy dostaja za darmo od nas kase.

23.11.2017, 17:58

W praktyce w trosce o pracownika zostaną zmniejszone urlopy. W większości firm nie ma związków zawodowych, więc urlop będzie najmniejszy z możliwych. Brawo rząd! Strudzeni służbą młodzi emeryci mundurowi oczywiście też będą mogli równocześnie żyć na koszt podatnika i pracować jednocześnie jako pracownicy cywilni. Wiadomo pracownik cywilny nie jest już tak zmęczony.

16.11.2017, 14:45

kuzwa a kiedy zaczna decydowac kiedy mamy chodzic do wc? spac,kichac,jesc czy oddychac? co do urlopu,niech mi powiedza ktory pracodawca nie skorzysta z tego aby obnizyc ludziom urlopy? wg mnie wszyscy,ale nas pisomatolki z urlopu okradaja,poza tym moj urlop moj czas z ktorym zrobie co bede chcial,a oni narzucaja nam co mamy robic,a moze pomysleli by o normalnych zarobkach takich zeby zaden Polak nie musial dorabiac ,tyrac aby zyc,bo ceny ida w zawrotnym tempie w gore a pensje stoja caly cza,zenada mysla tylko o swoich 4 literach i swojej kabzie a nas szarych obywateli maja w ciemnej dziurze,my jestesmy im tylko potrzebni do tego aby ich wybrac a potem to juz maja z gorki,wszystko zabiora

11.11.2017, 16:28

No i co o take Polske walczyliście ciemniaki, podjudzani przez zbrodniczą żydowską mafie "S"?

04.11.2017, 14:20

Tak te drogi budowali że już je remontują a media to oni mieli pod absolutną kontrolą dowodem na to jest ilu redaktorów i aktorzynów protestuje bo miało być jak było

30.10.2017, 12:53

To co się dzieje, jakie są zmiany wobec pracowników, VATowców, etc to jest jeden wielki melanż, czy to koniecznie na rzecz pracodawcy i pracownika? Nie jestem do końca przekonana, że to wszystko na plus wyjdzie ostatecznie. Dobrze, że mam ksiegową z Dorwin która to wszystko ogarnia, bo taki zwykły szary człowiek by sam nie nadążył z tym biznesem.. ale nie każdy ma takie szczęście do współpracowników też. Wszystko wyjdzie w praniu, z czego będą się wycofywać...

30.10.2017, 11:04

Wątpliwości a jeszcze poważne co do zmian w PIS masz tylko Ty i wszyscy poprzednio ustawieni ,którzy zapuścili korzenie i wydaje im się że gorącym żelazem się nie wypali tego zaprzaństwa . No cóż łudź się łudź.

24.10.2017, 09:19

Nie podoba mi się np. że trzeba wykorzystać urlop i już. Ale akurat to, że na urlopie nie powinniśmy pracować dla innej firmy, to jest zrozumiałe. W miastach takiej wielkości jak Wrocław ofert pracy nie brakuje, tak jak tu możecie sprawdzić http://dolnoslaskie-praca.pl/praca/wroclaw, ale te zmiany trochę mnie przerażają. Z drugiej strony to dopiero propozycja, nic pewnego...

20.10.2017, 16:57

Już tak jest, teraz jednak niewykorzystany urlop ci się kumuluje, a będzie przepadał. Ale zaraz, zaraz, u mnie w firmie szukają chętnych do pracy nawet na zielonej Ukrainie i nima...;-)
Tak kończą szefowie mądrzy inaczej, cytuję wypowiedź mojego prezia: "niedługo sami będziemy musieli robić wszysko..." miał śmierć w oczach :-P

20.10.2017, 13:14

Twoja wypowiedź to dowód na to, że głupich nie sieją, sami się rodzą. Nie trzeba być za PO i mieć za sobą komunistycznej przeszłości, by być niezadowolonym z rządów PISu. A z ocenami to się wstrzymaj, aż nastąpi zmiana rządzących, co jest nieuniknione. Zobaczymy wtedy całą uczciwość PISu, co do której już dziś są poważne wątpliwości.