Idą zmiany w prawie pracy. Pracodawca ustali długość urlopu, a premie będą niższe Idą zmiany w prawie pracy. Pracodawca ustali długość urlopu, a premie będą niższe

Idą zmiany w prawie pracy. Pracodawca ustali długość urlopu, a premie będą niższe (© Pixabay.com)

Regulowany przez pracodawcę urlop, zakaz pracy podczas wypoczynku, regulowane odgórnie premie - to tylko część zmian jakie czekają nas w kodeksie pracy w najbliższym czasie.

Nad zmianą pracuje komisja kodyfikacyjna. Przewodniczy jej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki, który w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wyjaśnił szczegółowo charakter zmian.

Projektowanych zmian jest dużo, jednak te najważniejsze dotyczą przede wszystkim wymiaru urlopu. Jego długość nie będzie, jak do tej pory, sztywno regulowana. 26 dni otrzymamy tylko wtedy, gdy szef i załoga nie postanowią inaczej. Wymiar urlopu będzie mógł zarówno się zwiększyć, jak i zmniejszyć, wszystko zależeć ma od ustaleń w układzie zbiorowym. Przepisy mają jednak wprowadzać minimalną ilość dni urlopu przysługujących pracownikowi.

To nie jedyna zmiana dotycząca urlopów. Po wprowadzeniu nowych rozwiązań pracownik nie będzie mógł świadczyć pracy innemu pracodawcy podczas dni wolnych. Słowem, urlop brany po to, by móc pracować na drugim etacie będzie niemożliwy.
Dni wolne mają służyć wypoczynkowi.

Stracimy także możliwość "chomikowania" urlopu. Niewykorzystany w odpowiednim czasie może przepaść, choć minister nie mówi jeszcze o szczegółach tego rozwiązania.

Wiemy za to, że zmienią się warunki pracy osób wykonujących swoje obowiązki zdalnie, prawdopodobnie, zmiana ta będzie dotyczyć przepisów BHP, które w tym przypadku zostaną złagodzone lub zniesione.

Hallo

Komentarze (67)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Balbin (gość)

Na każdy urlop polecam Wam ofertę sprawdzonych apartamentów Sun&Snow! Warto! Poprzez stronę rabat 30%! https://www.sunandsnow.pl/

KILLUMINATI (gość)

NWO moi drodzy. Mówi wam to coś czy dalej ludzie nie świadomi? :) Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

CharkaHerba (gość) (On)

Może najlepiej zlikwidujmy zawód nauczyciela? Dzieci będą tępymi osłami, hodowanymi na bezmózgich wyborców jakichkolwiek partii (zaznaczam, że ani za PiSem, ani za PO, ani za innym Korwinem NIE JESTEM). Jeśli takie niewdzięczne bydło jak Ty nienawidzi tego zawodu, to zgaduję, że miałeś problemy w szkole. Ja sama nauczycielką nie jestem, ale doceniam, jak ciężko pracują ci ludzie, by móc czyjeś dzieci (albo rozpuszczone bachory) nauczyć, a przede wszystkim wskazać odpowiednie priorytety w życiu. Doceniam wiedzę, jaką wyniosłam z podstawówki, gimnazjum i liceum. Doceniam, bo dzięki temu mam trochę więcej tematów do rozmów niż wściubianie nochalka w cudzy biznes, jak Ty to robisz.
Kilka urlopów w czasie kariery nauczycielskiej? Fajny dowcip! Masz jakiś realny dowód, czy propaganda polityczna lub medialna wyprała Tobie główkę? Ja widzę, że nauczyciele bardzo często siedzą w szkole nawet do lipca. W sierpniu ciąg dalszy - też widzę, że wychodzą ze szkoły tego miesiąca.
Urzędników nie lubi nikt. Ale ja ich szanuję. Nie mam w zasadzie podstaw, by komukolwiek okazywać brak szacunku. Każdy zawód jest istotny. Gdy natomiast czytam komentarze buraczków podobnych Tobie, uważam, że tak, nauczycielom - i NIE TYLKO NAUCZYCIELOM, ale i pozostałym zawodom, np. lekarzom, policjantom etc. - należy się, ale zdecydowanie PODWYŻKA.

On (gość)

przede wszystkim należy zlikwidować płatne roczne urlopy nauczycieli ( klika w czasie kariery) ,wypłaty "z góry" dla nauczycieli, "trzynastki" dla nauczycieli i setek tysięcy urzędasów powinny być zlikwidowane ! to są miliardy złotych !
"trzynastki" to sa zaszłości z czasów komuny i sa to niby "premie z zysku" a jakie zyski wypracowują nauczyciele i urzędasy ??? w żadnych innych firmach oprócz urzędów państwowych i oswiacie nie ma wypłacanych "trzynastek" !!!

oki (gość)

Kolejny bubel nowej władzy, socjalizm szeroko otwiera podwoje - Odgórnie (państwowo) regulowane premie? Układ zbiorowy decyduje o długości urlopu? A ile jest na tyle dużych firm by obowiązywał układ zbiorowy? A co z małymi 2-10 osób? To chore. Czego się PIS nie dotknie - tam wszystko leży w gruzach, podobnie jak reforma służby zdrowia, edukacji czy obrony narodowej

Qwe (gość)

Pracodawcy to jedna wielka banda złodziejom dorabiających się na ludziach umowy na najniższa krajowa żeby zusu nie płacić ,pracować najlepiej po15h jak mniej to ci powiedzą że to twoja wina że mało zarabiasz nie wspomnę o płaceniu pod stołem od pracowników wymaga się pracowitości sumienności i cichego siedzenia a od siebie nie dają nic

okp (gość)

Czy możliwe jest takie ograniczenie wolności pracownika na urlopie, aby to pracodawca miał dyktować co pracownik może robić, a co nie? Czy ten artykuł został napisany w oparciu o jakieś fakty, czy o widzimisię pismaka? Bo prawo to system. A umowa o pracę pozostaje umową tj. jej warunki są przedmiotem umowy pomiędzy stronami. Gdzie tu wolność upodmiotowionych obywateli - do zawierania swobodnych, co do treści umów? A gdy pracownik chce sprzedać urlop współpracownikowi - to dlaczego nie może, skoro w konstytucji RP jest napisane, że Rzeczypospolita Polska to panstwo kapitalistyczne - o gospodarce wolnorynkowej? Dlaczego zawsze na swoieckim wschodzie, państwo rości sobie prawo do bycia mądrzejszym od obywatela? Dlaczego narzuca nakładając maskę opiekunczości - jakieś rozwiazania - bez ładu i składu. A dlaczego składka na emeryturę ma byc obowiązkowa - i to do prywatnych funduszy? Postuluję przywrócenie logiki - najlepiej od przedszkola.