Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczny Koszalin w najstarszych przekazach źródłowych

Katarzyna Chybowska
Jeśli nie było was jeszcze w Muzeum w Koszalinie, koniecznie się tam wybierzcie. Tylko do końca sierpnia można oglądać tam wyjątkową wystawę  Cossalin ad fontes z dokumentem lokacji miasta
Jeśli nie było was jeszcze w Muzeum w Koszalinie, koniecznie się tam wybierzcie. Tylko do końca sierpnia można oglądać tam wyjątkową wystawę Cossalin ad fontes z dokumentem lokacji miasta Radosław Brzostek
Jeśli nie było was jeszcze w Muzeum w Koszalinie, koniecznie się tam wybierzcie. Tylko do końca sierpnia można oglądać tam wyjątkową wystawę Cossalin ad fontes z dokumentem lokacji miasta.

To ogromne przedsięwzięcie Muzeum w Koszalinie oraz Archiwum Państwowego w Koszalinie. Do końca sierpnia zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą zwiedzać wystawę Cossalin ad fontes. Historyczny Koszalin w najstarszych przekazach źródłowych. Co istotne wstęp jest bezpłatny.

Jest ona podzielona na trzy części. Głównym punktem jest sam akt lokacyjny Koszalina. Niestety oryginał musiał wrócić do Archiwum Krajowego w Greifswaldzie, wraz z pozostałymi 11 dokumentami dotyczącymi Koszalina, a wywiezionymi z Polski po 1945 r. Można jednak zobaczyć jego wierną kopię.

- Korzystając z okazji, przygotowujemy kopię tego ważnego dla Koszalina dokumentu - dodaje dyrektor Muzeum w Koszalinie.

- Jest to bardzo precyzyjna praca i tak naprawdę tylko eksperci będą mogli rozróżnić kopię od oryginału. Koszt wykonania takiego dokumentu to 7 tys. zł.

To nie wszystko, jeśli widzieliście tę wystawę wcześniej, warto na nią wrócić. Teraz można zobaczyć tam dokumenty z archiwum naszego muzeum, również dotyczące Koszalina. Oprócz tego na wystawie jest też co nieco dla miłośników archeologii.

- Druga część ekspozycji jest poświęcona wykopaliskom archeologicznym. Dzięki wzmożonym pracom, w przeciągu ostatnich 5 lat udało nam się bardzo wzbogacić kolekcję koszalińskiego muzeum. Wszystkie przedmioty będą pokazywane po raz pierwszy. Zostały podzielone na trzy sfery: życie publiczne, prywatne i sakralne. Wśród nich są monety, stroje, naczynia. Polecam szczególnej uwadze XIX-wieczny kafel piecowy z rysunkiem Koszalina, który został przez nas znaleziony w zeszłym roku w czasie prac archeologicznych w pobliżu Domku Kata - wyjaśnia Andrzej Kuczkowski, kurator wystawy.

Warto na wystawę zabrać też dzieci i to w różnym wieku. Z myślą o nich organizatorzy przygotowali bowiem kącik edukacyjny z grami i zabawami związanymi z wystawą. Na kącik edukacyjny Muzeum wygospodarowało osobne pomieszczenie.

- Wystawa cieszy się dużą popularnością. Co nas bardzo cieszy. Na tyle, że niestety nie można już podpisywać nowego aktu lokacyjnego, zabrakło nam już tam miejsca - dodaje Bogna Buziałkowska z Muzeum w Koszalinie. Wystawa czynna do 31 sierpnia.

Zobacz także Widowisko nadania aktu lokacyjnego z okazji 750-lecia Koszalina

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto