Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5. edycja Żywej Biblioteki w Koszalinie. Poszukiwane "książki"

KBP Koszalin
20 marca w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się 5. edycja Żywej Biblioteki. Może macie ochotę zostać tzw. Żywą Książką?

Żywa Biblioteka to projekt, który w niekonwencjonalny sposób przybliża ideę praw człowieka. Akcja ta ma na celu oswajanie z tzw. innością, ma zapobiegać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu, ma również przypomnieć nam, jak inspirujący i ciekawy jest dialog. Po Żywej Bibliotece spodziewamy się, że przypomni nam: inny nie znaczy gorszy czy mniej wartościowy. Realizuje się to poprzez zorganizowanie otwartego spotkania z osobami, które doświadczyły dyskryminacji lub są narażone na nierówne traktowanie. Jako organizatorzy rozmów z Żywymi Książkami zauważamy w naszym środowisku lokalnym potrzebę propagowania tolerancji. Wierzymy, że właśnie takie zetknięcie z innością, która tylko niepoznana budzi niechęć, jest rewelacyjną metodą ułatwiającą funkcjonowanie społeczeństwa różnorodnego i przez to wewnętrznie bogatego.

Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są Żywe Książki (czyli przedstawiciele grup traktowanych stereotypowo), są czytelnicy (czyli goście – osoby, które bibliotekę odwiedzają i rozmawiają z Żywymi Książkami), są także bibliotekarze – gospodarze, którzy czuwają nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczają" Książki.

Książka w Żywej Bibliotece ma wyjątkowe znaczenie. Jej rola polega na szczerej rozmowie z czytelnikiem, który zdecydował się ją „wypożyczyć". To szczególne spotkanie „twarzą w twarz" ma przede wszystkim wpłynąć na stereotypy i uprzedzenia względem konkretnej grupy - mniejszości, którą właśnie Książka reprezentuje. Ważne jest również, że konkretna Książka ma możliwość wyrazić siebie.

Rolą Książki nie jest jednak promocja swojego stylu życia czy światopoglądu. Rozmowa z czytelnikiem jest dialogiem, próbą zrozumienia, poznania się, oswojenia z innością. Ufamy, że wpłynie to znacząco na zmianę postaw, przyczyni się do wzajemnego poznania, do szacunku i tolerancji.

Książka powinna być przede wszystkim świadoma problemów swojej grupy oraz swojej roli jako jej reprezentant. Musi to być osoba komunikatywna, otwarta, autentyczna, uczciwa oraz... pewna siebie. Niezmiernie istotne jest, by widziała sens przedsięwzięcia i wierzyła w ideę Żywej Biblioteki. Prawa człowieka nie mogą być jej obce.

K s i ą ż k i, których aktualnie poszukujemy:

-niepijący alkoholik/alkoholiczka
-osoba z niepełnosprawnością
-gej
-lesbijka
-ateista/ateistka
-muzułmanin/muzułmanka
-Żyd/Żydówka
- rodzic edukujący dziecko samodzielnie w domu
- kibic

Jeżeli macie ochotę włączyć się do projektu i wystąpić jako KSIĄŻKA, zgłoście się do Magdaleny Młynarczyk z KBP pod adres [email protected].

Jednocześnie KBP zaprasza do udzialu w konkursie na plakat promujący Żywą Bibliotekę w 2016 r. Szczegóły na stronie www.biblioteka.koszalin.pl.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto