Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3. Koszaliński Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej już za kilka dni. Maluchy rządzą!

Katarzyna Chybowska
Odbyła się już  oficjalna konferencja prasowa festiwalu
Odbyła się już oficjalna konferencja prasowa festiwalu Radek Koleśnik
Po raz trzeci w Koszalinie odbędzie się festiwal poświęcony w całości dzieciom i szeroko pojętej sztuce filmowej. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury 105. Co proponuje w tym roku?

Zainteresowanie festiwalem w tym roku przerosło oczekiwania organizatorów.

- Pierwszego dnia, kiedy można było zapisywać się na kolorowy korowód otwierający tradycyjnie imprezę, zgłosiło się 1400 dzieci. Również wejściówki na wydarzenia i seanse spotkały się z tak dużym zainteresowaniem - mówi Monika Modła, dyrektor Dziecięcego Festiwalu Sztuki Filmowej w Koszalinie.

Tegorocznym motywem przewodnim jest twórczość szwedzkiej pisarki Astrid Lingren, znanej z takich książek jak Dzieci z Bullerbyn czy książek o przygodach Pippi.

- Organizacja festiwalu pod znakiem Pippi udała się dzięki wsparciu fundacji Astrid Lindgren, która bezpłatnie pozwoliła nam korzystać z wizerunku Pippi oraz pomogła przy uzyskiwaniu licencji na pokazy filmowe - zaznacza nasza rozmówczyni.

Pełny program festiwalu robi naprawdę duże wrażenie. Jak zawsze będzie nie tylko filmowo.

- Pierwszą nowością będzie filmowa zapowiedz festiwalu. Jak już wspomniałam cieszy się on coraz większą popularnością, dlatego w tym roku postanowiliśmy go nieco wydłużyć. W tę sobotę w ramach Kina Małego Widza zapowiemy naszą imprezę. O godzinie 10.45 będzie można zobaczyć blok filmów krótkometrażowych, a o godzinie 12 szwedzką produkcję Smocze serce. Dodatkową atrakcją będzie towarzyszący mu na żywo lektor. Uważam, że mało się mówi o pracy lektorów i że będzie to ciekawy sposób na przestawienie jej dzieciom. Sama miała okazję brać udział w takim pokazie i zrobił on na mnie duże wrażenie. Na sobotnie spektakle przewidziane są symboliczne bilety w cenie 5 zł.

- Główny festiwal jest bezpłatny, wystarczy odebrać wejściówkę w kinie Kryterium, tu jednak zdecydowaliśmy się na odpłatność - informuje nasza rozmówczyni.

Na to wydarzenie, nadal można kupić bilety w kasie kina Kryterium oraz na stronie: ck105.koszalin.pl.

Początek wiosny, początek festiwalu

Oficjalnie festiwal zaczyna się z pierwszym dniem wiosny czyli 21 marca.

Rozpoczęcie II Dziecięcego Festiwalu Sztuki Filmowej w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Zaczynamy korowodem, który rozpoczniemy na Rynku Staromiejskim który poprowadzi Pippi na koniu. Pierwszego dnia proponujemy oprócz seansu filmowego, również spotkanie z Edytą Jungowską, która wprowadzi dzieci w świat książek Lindgren. Po raz kolejny zawita do nas Teatr Kompania Marzeń. Ponieważ te spotkania cieszą się ogromny zainteresowaniem, żeby mogło skorzystać z nich więcej dzieci, zrezygnowaliśmy z krzesełek i dzieci będą siedzieć po turecku- dodaje nasza rozmówczyni.

Oprócz tego w programie jest spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie: Pippi Ponczoszanka, wystawa interaktywna Exploratorium. W czasie finału festiwalu wystąpi zespół Studio Accantus.

- W przerwach miedzy wydarzeniami nasi mali goście mogą brać udział w warsztatach plastycznych, będzie też fotobudka oraz wystawa prac plastycznych - wymienia Monika Modła.

Niestety na większość wydarzeń biletów już brakuje. Warto jednak sprawdzić, bo zdarzają się zwroty.

Konkursy

Na tegoroczny konkurs plastyczny zgłoszono prawie 200 prac. Na podstawie czterech zwycięskich Color Plusz wykona lalki Pippi dla małych artystów. Zostaną one wręczone małym zwycięzcom w czasie festiwalu.

Rozpoczęcie I Dziecięcego Festiwalu Sztuki Filmowej w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Przypominam również o konkursie na nazwę festiwalu . Może ona składać się maksymalnie z 3 słów. Swoje propozycje można wrzucać do urny która stoi w holu kina Kryterium. Wybraną nazwę ogłosimy ostatniego dnia festiwalu i będzie ona obowiązywać od czwartej edycji - mówi Monika Modła.

Co można zobaczyć?

W sobotę w ramach Kina Małego Widza, jako zapowiedz festiwalu będzie seans szwedzkiej produkcji Smocze serce. Film opowiada historię 11 letniego Nisse któremu niedawno zmarła mama. Przed śmiercią podarowała mu jaszczurkę o imieniu Harry.

Okazuje się, że Harry potrafi mówić i tak naprawdę jest małym, ziejącym ogniem smokiem. Pomaga Nissemu radzić sobie ze szkołą i nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, które przypominają chłopcu o mamie. Tata Nissego stara się, jak może, ale on też nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji.

Wspólnie będą musieli na nowo zbudować swoje życie. W bloku krótkometrażowym będzie można zobaczyć bajki: Pan Hublot, Hej Jelonku, Pan Patyk, Ośmiornica, Uciekające ciastko.

Zobacz także Magazyn Kulturalny GK24 (15.03)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto