Koszalin po raz kolejny pokazał, że nie jest mu obcy problem niepełnosprawności. Za nami 14. edycja Festiwalu Integracja Ty i Ja.

Po tym, jak Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja został laureatem 9. edycji nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) w kategorii krajowe wydarzenie filmowe w ubiegłym roku, organizatorzy nie osiedli na laurach.

Tegoroczny program, jak zawsze, zaskoczył nas ciekawymi, nietuzinkowymi wydarzeniami. Najważniejszy jest film W czasie tegorocznego festiwalu, widzowie mogli zobaczyć 36 filmów konkursowych z różnych części świata. Były obrazy z Indii, Zimbabwe, były i rodzime autorstwa tak profesjonalistów, jak i amatorów.

Ich oceną zajęło się jury w składzie: Marcin Koszałka - przewodniczący, Anna Jadowska, Marek Bukowski, Anna Duda-Gocel, Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Co warto zauważyć, w tym roku nagrody zostały przyznane jednogłośnie. I tak: Motyl 2017 za najlepszy film amatorski otrzymał Ślub Whitney za zaskakujące przełamanie konwencji i stworzenie świetnych, autoironicznych postaci; Motyl 2017 za najlepszy film dokumentalny trafił do autorów Gleasona za wstrząsający, prawdziwy filmowy testament.

Za najlepszy film fabularny nagrodę główną otrzymał film Ja i mój tata za intymny portret ojca i syna. Nagroda publiczności powędrowała do twórców obrazu Jakiego koloru jest miłość? Oprócz tego jurorzy przyznali 8 wyróżnień.

Wydarzenia towarzyszące

W ciągu 5. dni festiwalowych widzowie nie mieli chwili wytchnienia. Jeśli bowiem nie spędzali swojego czasu na sali kinowej, mogli brać udział w licznych wydarzeniach towarzyszących. Większość z nich odbywała się w miasteczku festiwalowym, które tradycyjnie stanęło na placu przed Koszalińską Biblioteką Publiczną.

Wśród nich warto wymienić m.in. savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością, integracyjne warsztaty muzyczne, szermierkę na wózkach. Wszystkie wydarzenia i seanse filmowe w ramach festiwalu były bezpłatne.


Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!