Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 procent podatku na rzecz Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Białym Borze

Roman Biłas
Roman Biłas
4 lutego 2015 r. odbyła się konferencja prasowa podczas której zostało podpisane dwa porozumienia o współpracy pomiędzy Zarządem Oddziału Związku Ukraińców w Koszalinie a Stowarzyszeniem KIWANIS International Klub Koszalin w sprawie wsparcia i wspólnej promocji na rzecz pozyskania środków finansowych z tytułu 1 % podatku na rzecz Szkoły w Białym Borze i punktów nauczania języka ukraińskiego, a także wsparcia Domu Ludowego (ukr. Narodnoho Domu).

Zarząd Oddziału Związku Ukraińców w Koszalinie, Stowarzyszenie KIWANIS International Klub Koszalin oraz Dyrekcja Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Białym Borze po raz szósty będzie zachęcać ludzi dobrej woli do wpłaty 1 % podatku dochodowego na rzecz Szkoły z Ukraińskim Językiem Nauczania w Białym Borze wpisując w oświadczeniu podatkowym PIT za 2014 rok poniższe informacje:

STOWARZYSZENIE KIWANIS INTERNATIONAL KLUB KOSZALIN
ul. Zwycięstwa 32, 75-037 Koszalin
Konto: Bank Millenium S.A. nr 34 1160 2202 0000 0000 3295 8076
KRS nr 0000138192 NIP 669 23 40 671
z dopiskiem: "pomoc na rzecz dzieci ze szkoły w Białym Borze i punktów nauczania ".

Już trzy lata temu rozszerzyliśmy zakres pomocy, bowiem oprócz wsparcia Szkoły w Białym Borze gdzie znajduje się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum – zamierzamy weprzeć punkty nauczania języka ukraińskiego na terenie działalności Zarządu Koszalińskiego Oddziału Związku Ukraińców m.in. w Koszalinie, Kołobrzegu, Szczecinku, Wałczu, tj. na terenie dawnego województwa koszalińskiego.

Od roku zbieramy również środki na Narodnyj Dim. Narodnyj Dim (Dom Ludowy) w Przemyślu - budynek zbudowany w Przemyślu przy ulicy Kościuszki 5 w latach 1901-1904 ze składek przemyskich Ukraińców, przeznaczony na cele kulturalno-oświatowe.

Inicjatorem budowy był dr Teofil Kormosz, który przeznaczył na ten cel cały dochód z napisanej przez siebie książki. Inwestorem było nowo utworzone Towarzystwo Narodnyj Dim w Przemyślu. Ukraińcy kupili działkę ze starymi zabudowaniami, wyburzyli je i postawili wielką kamienicę, w której znalazła się w niej m.in. sala teatralna na 400 miejsc, restauracja i biuro. W latach 1904-1939 i 1945-1947 w Narodnym Domie miały siedzibę ukraińskie organizacje i stowarzyszenia kulturalne, ekonomiczne, polityczne. Działały teatr i kino, była restauracja, sklepy i magazyny. W 1946 zaczęły się wywózki osób narodowości ukraińskiej z Przemyśla, a 20 listopada 1948 Sąd Powiatowy orzekł, że majątek osób wysiedlonych do ZSRR zgodnie z dekretem z dnia 5 września 1947 zostaje przejęty przez Skarb Państwa. W 1950 miała miejsce formalna likwidacja Towarzystwa Narodnyj Dim w Przemyślu.
Obiekt wpisany na listę zabytków pod nr A-164.
Związek Ukraińców w Polsce zaczął starania o jego zwrot na początku lat 90. W styczniu 2004 wojewoda podkarpacki wydał zgodę na przejęcie budynku na własność przez Gminę Miejską Przemyśl. 21 marca 2011 roku Narodny Dom w Przemyślu został oficjalnie przekazany Związkowi Ukraińców w Polsce

Naszym celem jest stworzenie w przyszłości Funduszu Stypendialnego dla uczniów którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, posiadają ponadprzeciętną wiedzę i zdolności, ale częstokroć nie posiadają środków finansowych na kontynuację nauki.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentowaliśmy billboardy reklamowe które mają za zadanie promować bezpośrednio Szkołę i zachęcać ludzi dobrej woli do wpłaty 1 % podatku dochodowego na rzecz dzieci i młodzieży ze Szkoły w Białym Borze im. Tarasa Szewczenki, jak również punktów nauczania języka ukraińskiego na terenie działalności zarządu oddziału Związku Ukraińców, ale także w sposób pośredni reklamować szkołę i zachęcać uczniów, ale również rodziców do posyłanie dzieci do jednej z najlepszych szkół w regionie i nauki języka ukraińskiego w punktach nauczania. Na kilkunastu billboardach umieszczonych na terenie Pomorza Środkowego m.in. w Koszalinie, Kołobrzegu i innych miejscowościach promujemy naszą akcję, ale także kolportujemy ulotki, wysyłamy smsy, stworzyliśmy event na FB, jak również poprzez media zarówno regionalne i ogólnopolskie promujemy naszą akcję.

Sponsorem kampanii reklamowo – promocyjnej jest firma Ad.Media Consulting z Koszalina.

W tym roku został przekazany Związkowi Ukraińców czek na kwotę 15.833,01 zł. Z tego Szkoła w Białym Borze otrzymała 8.412,85, zaś Narodnij Dom

otrzymał 7.412,85. Pieniądze w kwocie 8.412,85, zostaną rozdysponowane pomiędzy potrzebującym dzieciom i młodzieży z zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Białym Borze i punktach nauczania języka ukraińskiego m.in. w Koszalinie, Kołobrzegu, Szczecinku, Wałczu.

Szkolna sala gimnastyczna jak i internat przeszła kilkuletni okres modernizacji. Łączne wydatki związane z poprawą stanu technicznego obiektu, w tym m.in. termomodernizacja budynku, remont pokoi oraz sali gimnastycznej kosztowały samorząd Województwa Zachodniopomorskiego ponad 2 mln złotych. Dzisiaj dzieci i młodzież mają możliwość nauki w nowoczesnej Szkole, wyremontowanej sali gimnastycznej i pokojach w internacie.

Związek Ukraińców zajmuje się w głównej mierze działalnością edukacyjną i kulturalną. W pomieszczeniach ZUwP w Koszalinie przy ul. Piłsudskiego 6/1 odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku lekcje języka ukraińskiego oraz religii. Zajęcia z języka ukraińskiego prowadzi nauczycielka Wira Kowalczyk-Hryckowian, a religii siostry zakonne.

Nasza działalność skupia się na podtrzymaniu tradycji, kultury przodków, nauce języka młodego pokolenia. Jesteśmy organizatorem imprez kulturalnych znanych nie tylko w naszym regionie, ale poza granicami kraju min.: Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych w Koszalinie, Wieczory Kolęd (polsko- ukraińsko- niemieckie) w Białym Borze, Spotkania Kultur w Koszalinie i inne. W regionalnych audycjach radiowych nadawane są programy dla mniejszości narodowych m.in. w Polskim Radio Koszalin S.A.

Koszaliński oddział ZUwP liczy 9 kół, w miejscowościach gdzie znajdują się większe skupiska mniejszości ukraińskiej, takich jak Koszalin, Szczecinek, Biały Bór, Kołobrzeg, Świdwin, Charzyno, Wałcz, Przećmino, a od kilku lat nowopowstałe koło w Bielicy. W regionie koszalińskim mieszka kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, a w samym Koszalinie kilka tysięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto